Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Uprostřed nejhezčího českého náměstí opravili dům, jehož historie sahá až do roku 1530

Ne nadarmo se říká Telči Moravské Benátky, díky působené italských architektů a řemeslníků má skutečně jižanský nádech. Právě zde se rozhodli Jílkovi s citem opravit dům s bohatou historií.

Terezie Benoni | 16. 05. 2023

„Náhoda tomu chtěla, že jsme koncem roku 2006 měli možnost poznat krásu Telče. Pohádková malebnost městečka mne a manželku uchvátila natolik, že jsme se rozhodli pokusit se užívat jeho krásu nejenom jako turisté, ale přímo i jako vlastníci některého ze skvostných domů přímo na náměstí,“ vzpomínají Helena a Rudolf Jílkovi, kteří se k příležitosti splnit si svůj sen dostali v roce 2007 a koupili historický dům č. p. 56. „Díky němu jsme mohli nahlédnout podrobněji do historie domu, stavebního vývoje a zejména do osudu lidí, kteří v něm po staletí přebývali a dům vytvářeli. Každá generace zde zanechala svoji nesmazatelnou architektonickou stopu, svůj příběh a svoji duši. To vše nás hodně poznamenalo. Důležitým milníkem byl rok 2008, kdy jsme s manželkou ukončili náš dlouhodobý pracovní poměr a přemýšleli jsme o dalším životě. Starší syn Michal končil vysokou školu a hledal si svoje zaměstnání. Tehdy vzniklo rozhodnutí zkusit rodinné podnikání v oblasti cestovního ruchu a zhmotnit naše okouzlení starodávnými místy s geniem loci do projektu ubytování v historických domech. V roce 2009 se nám podařily získat další památkově cenné budovy v Českém Krumlově a Mikulově.“

Galerie: Chornitzerův dům v Telč
Mohlo by se vám líbit

Manželé Petra a Petr Fialovi citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.
marianne.cz

S nádechem Itálie

Chornitzerův dům se nachází uprostřed nejhezčího náměstí naší vlasti, náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. „Současná krása města vznikla v polovině 16. století, kdy se ujímá telčského panství Zachariáš z Hradce. Pro město i hrad nastává doba největšího rozkvětu. Osvícený a bohatý velmož velkoryse přestavuje podle návrhů architekta B. Maggiho z Arogna svůj gotický hrad a přistavuje renesanční zámek. Italští řemeslníci povolaní na zámek pomáhají měšťanům přestavět gotické příbytky na úhledné domy se štíty a podloubím,“ vypráví historii místa Jílkovi.  „Historické jádro města, tvořené rozsáhlým renesančním zámeckým komplexem a náměstím s unikátním nenarušeným komplexem historických domů v renesančním a barokním stylu, si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář z časů Zachariáše z Hradce. Tvář, která získala i díky působení italských architektů a řemeslníků italský nádech. Město bylo zapsáno v roce 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.“ Historie domu sahá až před rok 1530, kdy zachvátil město Telč rozsáhlý požár. „Prvním zjištěným majitelem tohoto domu byl Mertl či Martin kosař. Mertl kosař, jak jméno jeho jasně praví, byl řemesla kosařského či srpařského. Mertl kosař zemřel v roce 1567 a ve svém kšaftu, odkázal dům svému synovi Linhartu krejčí. Linhart Mertlů se účastnil správy městské, od roku 1560 býval konšelem a v letech 1580-1582 byl městským či ložním rychtářem.“

Mohlo by se vám líbit

Béžové tóny malému bytu mladé rodiny víc než sluší

Kompletně zrekonstruovaný byt ve staré zástavbě si mladý pár zařídil ve světlých tónech. Interiéru dominuje béžová, smetanová a šedá.
marianne.cz

Baroko, gotika i renesance

Po několika majitelích získal budovu v roce 1747 Martin Ignác Chornitzer. V letech 1751-1760 byl městským syndikem a poté byl dlouhá léta vrchním ředitelem panství teleckého. Rodina a potomci pana Chornitzera zde žili až do roku 1897. Tedy celých 150 let.  Dá se říci, že se tato rodina nejvýznamněji podílela na jeho současné kráse. Dům stojí na poměrné široké a dlouhé gotické parcele. Z gotického domu zůstaly po renesanční přestavbě obě sousední zdi a hloubková střední zeď. Patrně již v polovině 16. století stálo loubí. Tehdy byl průjezd patrně prodloužen, přičemž sklep byl podklenut do středního pilířku. Kdy bylo proklenuto patro není jasno. „O barokní přestavbě totiž neexistuje ani jediný zápis. Při úpravě průčelí kolem roku 1740 bylo přeměněno i schodiště a nově upraveny otvory v čelní zdi,“ vysvětlují majitelé. „Roku 1900 byl svázán nový krov a vyměněna okna. Objekt patří k hodnotnější části historických měšťanských domů ve vnitřním městě nejen pro své honosné barokní průčelí, ale zejména dochovanou historickou strukturou svých bytů i hospodářských prostor. Poměrně značný je v domě i počet dochovaných hodnotných architektonických článků a prvků historické stavební výbavy. Významné stavební, historické a architektonické prvky: barokní průčelí, goticko-renesanční portál při vstupu do domu, barokní zárubně a dveře, pilíř klenby zadního sklepa, trámový strop, barokní klenba dolní síně, nádrž na vodu z roku 1680. Interiér domu v Telči navrhoval architekt David Maliňák.“ Chornitzerův dům v Telči stejně jako další historické „Domy s duší“, které rodina opravila v Mikulově, Českém Krumlově a Valticích, slouží k pronájmu a najdeme je v nabídce Amazing Places.

Zdroj informací: Helena a Rudolf Jílkovi

Mohlo by se vám líbit

To jsme si zas vymysleli hovadinu, říká o probíhající rekonstrukci herečka Veronika Arichteva

Bude tomu téměř rok, co se rozhodli režisér Biser Arichtev se svou ženou herečkou Veronikou Arichtevou pořídit dům. Jak sami říkají, zřejmě by bylo jednodušší stavbu z roku 1870 srovnat se zemí, ale to by se do ní nesměli bezmezně zamilovat a rozhodnout se, že této vilce navrátí její zašlou krásu. Jak je celý proces náročný, co se všechno pokazilo a kdy už se budou stěhovat?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům
Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Dům
Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Dům
Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

×