Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Rekonstrukce století: Jak ocelový korzet zachránil chátrající stoletý dům na pražském Suchdole

Původně rekreační objekt postavený ve 30. letech minulého století byl několikrát necitlivě přestavěný a kvůli těmto zásahům přestala být stabilita budovy dostatečná. Dům se dočkal ocelového korzetu, zbrusu nové střechy a moderního interiéru.

Terezie Benoni | 24. 08. 2024

„Jedná se o stavební úpravu rodinného domu v Praze, která byla několikrát rekonstruována. Původně se jedná o rekreační objekt ze 30. let. Vzhledem k těmto zásahům již jeho stabilita nebyla dostatečná. Zásadním rozhodnutím tedy bylo doplnit a obecně vyztužit konstrukci ocelovým korzetem. Dalším problémem byla původní mansardová střecha, která měla tloušťku pouze 15 cm,“ popisují zásadní potíže architekti ze studia Šépka architekti, kteří pod vedením Jana Šépky dostali za úkol přestavět nevyhovující stavbu v moderní rodinné bydlení. „Odstranění celé střechy, pro které jsme se nakonec rozhodli, umožnilo nejen efektivnější řešení problému odolnosti proti povětrnostním vlivům, ale také úpravu dispozice ve druhém nadzemním podlaží tak, aby vyhovovala požadavkům rodiny.“ Druhé patro je také rozšířeno o novou místnost v prostoru bývalé terasy. Ocelový korzet není jen technickým prvkem, ale slouží také jako mříž pro popínavé rostliny. Celý korzet se skládá ze stejných ocelových hranolů svařených z L profilů v modulu 1280 mm.

Galerie: Dům na pražském Suchdole

Čtěte také: Moderní nomád toužil po životě v přírodě, dnes má Ondřej dům nedaleko Velehradu

Než měl děti, trávil čas na místě uprostřed lesa, kde si chtěl postavit chatu. Nakonec zde vyrostl originální dům se zelenou střechou a jedinečnými výhledy, který se časem stane absolutní součástí okolní přírody.

Zahrada ukrytá na střeše

Díky ocelové konstrukci se podařilo zachovat většinu oken i dveří na svých místech. „Zděná konstrukce druhého patra z lehkých betonových bloků doplňuje nosnou ocelovou část a pomáhá nést novou střešní železobetonovou desku, která bude sloužit jako pochůzná terasa se zahradní úpravou.“ Ze zahrady se na střechu dostanete po servisním schodišti, které je navrženo ze strany budovy v ocelové konstrukci. Interiér druhého patra přiznává moderní betonové prvky a nechává je odhalené. V jednotlivých místnostech tak vidíte nejen betonové bloky, ale i betonový strop. „Spolu s nosnou ocelovou konstrukcí jsou proto všechny materiály přijímány v jejich přirozené formě. Tento drsný interiér je doplněn mobilním nábytkem z březové překližky v podobě spacích buněk, skříněk, které rozdělují místnosti, a solitérního nábytku. Nedílnou součástí každé místnosti byl design záclon. Každý člen rodiny si vybral své barevné řešení na stejné vybrané téma. Interiér a exteriér budovy vytvářejí platformu, která se bude časem měnit,“ doplňují autoři projektu.

Marianne je i na sociálních sítích:

Čtěte také: Zrekonstruovaný podkrovní byteček v minimalistickém severském stylu

Třicetimetrový podkrovní byt prošel zásadní rekonstrukcí, díky které se proměnil na útulný prostor, kterému nechybí denní světlo a potřebná vzdušnost. Inspirujte se tímto interiérem, jak prakticky a útulně se dá byt o minimální ploše zařídit.
Zdroj článku

Související články

Dům
Ze slámy, vlny, dřeva a konopných vláken: Domek, který se dá jednoduše zkompostovat, se dá i převážet

Ze slámy, vlny, dřeva a konopných vláken: Domek, který se dá jednoduše zkompostovat, se dá i převážet

Dům
Na jednom z nejkrásnějších českých náměstí hledá nového majitele hrázděný dům z 15. století

Na jednom z nejkrásnějších českých náměstí hledá nového majitele hrázděný dům z 15. století

Dům
Postavili si jednoduchou a levnou dřevostavbu bez škod na okolní přírodě

Postavili si jednoduchou a levnou dřevostavbu bez škod na okolní přírodě

Dům
Dokonalý domov na 18 metrech: Domek, kde slunce tančí po celý rok

Dokonalý domov na 18 metrech: Domek, kde slunce tančí po celý rok