Malý velký dům: Unikátní koncept udržitelného bydlení pro mladou rodinu, který každého nadchne
Jedinečné řešení bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Kombinace hlavního domu pro každodenní život a menšího domu pro práci, relaxaci či návštěvy umožňuje maximální flexibilitu prostoru. Díky promyšlenému designu, propojení s přírodou a využití přírodních materiálů vytváří tento dům harmonické prostředí, které se dokáže přizpůsobit potřebám svých obyvatel v průběhu dlouhých let.
MALÝ velký DŮM je koncept skromného udržitelného bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Velký dům poskytuje zázemí pro život rodiny, zatímco menší dům je pro práci, relaxaci a případné příchozí návštěvy rodiny. „Návrh svým členěním, uspořádání a tvarem reaguje na podlouhlou proporci samotného pozemku a i na velké množství scénářů, které se mohou v průběhu života stavby v rodině v průběhu let odehrávat. Dům je tedy navržen tak, aby obstál v různých momentech života svých obyvatelů a zároveň aby poskytl místo pro další rozvoj,“ vysvětluje autor projektu Michal Rouha z ateliéru Momentura. „Situování stavby na pozemku ovlivňuje pozvolný sklon pozemku - dům nedělá překážku, ale jde z vrstevnicemi. Hmoty jednotlivých domů jsou umístěny na patkách a jsou ze západní strany propojeny venkovním krytým krčkem. Větší objekt je určen pro bydlení. V přízemí je umístěna hlavní obytná místnost s kuchyní a jídelním stolem, krbem a modulární pohovkou. Tato místnost má výhled od východu přes jih až na západ. Dále je zde ložnice, společná koupelna s oddělenou toaletou, technická místnost a skladový prostor pod schodištěm.“
Místnosti je možné časem rozdělit
Místnosti v přízemí poskytují možnost využívání bezbariérovým způsobem. V podkroví je pak prostor pro děti, který je do budoucna dělitelný na dva samostatné pokoje. V menším objektu je jeden pokoj, samostatná koupelna s toaletou a sauna. Tato kombinace místností, jejich vzájemné uspořádání a fakt, že se jedná o samostatný objekt, dává prostor pro případnou nerušenou práci z domova, ubytování návštěv rodiny či využití jako malého soukromého wellness. Vnitřní prostor staveb je koncipován v teplých hřejivých odstínech. „Důležitým faktorem bylo přiznání samotné pohledové dřevěné konstrukce masivních panelů, jako jednoho z hlavních materiálů v interiéru. Ten pak je doplněn o neutrální bílou v podobě základních výmaleb a tóny šedivé. Šedivé barvy najdeme hlavně v dlažbách/stěrkách a materiálu kuchyňské linky. Výrazným lokálním akcentem je pak místo krbu v obytné místnosti s černými plechy přecházející v horní polici na knihy. Drobné barevné akcenty pak tvoří jednotlivé detaily interiéru - zařizovací prvky, osvětlení, detaily úchytek a madel. Celý interiér působí přívětivě a hřejivě. Díky promyšleným pozicím okenních otvorů je člověk z každého místa v domě spojen s okolní blízkou přírodou. Tyto výhledy z oken pak doplňují interiér jako proměnné přírodní obrazy,“ doplňuje architekt.
Soutěž Interiér roku
Pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.
- Zdroj článku
-
Michal Rouha, Momentura, Interiér roku