Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Bratislavský byt z 50. let si Michaela přetvořila s trochou retra, ale rozhodně z něj nechtěla mít muzeum

Estetický cit umělců bývá tak silný, že se odráží také v jejich bydlení. Slovenská designérka Michaela Chmelíčková si doma, stejně jako ve své práci, pohrává s přesnou geometrií a na sněhobílém pozadí dává vyniknout barevným detailům.

Terezie Benoni | 25. 01. 2024

Padesát metrů čtverečních je pro někoho málo, pro grafickou designérku Michaelu Chmelíčkovou naopak víc než dost. Než se totiž před třemi lety nastěhovala do bratislavského 2+1, obývala v Londýně čtyřikrát menší garsonku. „V Anglii jsem vystřídala několik grafických studií a práce byla tak náročná, že jsem se do svého minibytu více méně chodila hlavně vyspat. Teď doma trávím mnohem víc času, i proto, že koutek v obýváku slouží jako moje ministudio, kde tvořím grafiku na zakázku,“ vypráví. Několik měsíců ale trvalo, než byt v cihlové zástavbě z 50. let přizpůsobila svým představám. S jejich naplněním jí pomohla architektka Soňa Pohlová ze studia Nice & Wise. „Konzultovaly jsme spolu každý krok, aby celek dával smysl. Za hodně povedenou považuji třeba bílou podlahu. Byt krásně prosvětlila,“ popisuje Michaela. Litý polyuretan je na zemi v kuchyni a koupelně, tedy v místnostech, které si výtvarnice pod vedením Soni nejvíc vymazlila. Kuchyňskou linku vyrobil truhlář na míru podle návrhu architektky.

Galerie: Byt mladé designérky
Mohlo by se vám líbit

I v paneláku může být bydlení snů,  potvrzuje projekt na pražském Červeném Vrchu

Starý panelákový byt po rodičích chtěl důkladně zrekonstuovat. O finální podobě neměl úplně jasnou předstabu, a tak dal architektům volnou ruku. Výsledkem je moderní interiér plný světla s dostatkem úložných prostor.
marianne.cz

Chtěla retro, ale ne muzeum

„Chtěla jsem, aby kuchyň byla trochu retro, ale žádné muzeum,“ říká majitelka. Zapeklitý požadavek splnila Soňa s pomocí skříněk v moderních čistých liniích a nostalgickými detaily ve formě úchytek nebo keramických vypínačů. Podlaha v obývacím pokoji a ložnici je naopak zcela původní. Paní domu si moc přála zachovat staré parkety, a to i za cenu vyšší investice. Přes sedmdesát let staré skvosty z buku jsou kompletně renovované a znovu položené. V pracovním koutku se skvěle doplňují se stolem značky Master & Master a plakátem od Michaelina oblíbeného studia Hey. V ložnici s jejich půvabem zase souzní koberec po rodičích. „Spolu se zděděným nábytkem pro mě má silnou emociální hodnotu,“ vysvětluje. A která z místností je pro ni srdeční záležitostí? „Samozřejmě koupelna, kde je každá stěna vyspárovaná jinou barvou – žlutou, růžovou a zelenou. „Celkový dojem je hodně pozitivní a určitě se mi v mnohém podobá,“ směje se Michaela a dodává, že tahle část jejího domova zároveň nejvíce odráží i její profesionální portfolio.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: NORA A JAKUB

Mohlo by se vám líbit

Prvorepublikovou vilu v Říčanech si přála zařídit v retro stylu, jak se proměna interiéru vydařila?

Bydlení Martiny už potřebovalo výraznou změnu. Požádala proto designéry z ateliéru Hezkey, aby jí pomohli s kuchyní propojenou s jídelnou, ložnicí a šatnou. To vše v retro stylu tak, aby byl výsledek harmonický.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Chytré bydlení: Jak se kuchyně, obývák a ložnice vejdou do jednoho pokoje? Tento minibyt to zvládá s přehledem

Chytré bydlení: Jak se kuchyně, obývák a ložnice vejdou do jednoho pokoje? Tento minibyt to zvládá s přehledem

Byt
Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Byt
Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Byt
Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

×