Tygři v trávě
Jelikož bývá kůže v zimě sušší, podrážděnější a často i zarudlá, vyplatí se zvolit přípravky, které pomáhají obnovit kožní bariéru a zmírnit zánětlivé stavy. A jednou ze skvělých variant je právě kosmetika, která si většinou přímo na etiketě pohrává s nějakou variací termínu „cica“. Jedná se vlastně o zkratku byliny Centella asiatica neboli pupečníku asijského – setkáte se i s názvy gotu kola nebo tiger grass. Poslední přezdívku vysvětluje fakt, že se právě v této rostlině válejí indičtí a malajští tygři, aby se jim lépe hojily rány. Takže je asi jasné, co kosmetika s tygří trávou dokáže: přinese okamžitou úlevu, znovuobnoví přirozené obranné schopnosti kůže, ale také neutralizuje začervenání.
Rozmachu cica přípravků, které k nám přišly ve velkém spolu s dalšími jihokorejskými beauty trendy, se není co divit: stres, život ve znečištěném prostředí a v neposlední řadě i naše leckdy příliš agresivní kosmetická péče si vybírají na kůži svou daň. Stačí se zeptat dermatologů, o kolik víc pacientů si jim v posledních letech stěžuje na citlivou a podrážděnou pleť. Cica krémy a spol. si perfektně rozumějí se všemi typy pleti včetně té citlivé, obzvlášť je ale ocení ta momentálně zcitlivělá, zarudlá, zanícená a vysušená. Pokud chcete, můžete si seskládat cica péči doslova od a do zet: výtažky pupečníku asijského najdete v odličovacích a čisticích přípravcích, sérech, maskách, pleťových i tělových krémech, balzámech na popraskané rty i krémech pro vysušené a namáhané ruce.
SOS Z LÉKÁRNY
Na multifunkční cica mastičky, gely nebo spreje jsou mistři hlavně dermokosmetické značky, pro které si chodíte do lékárny. V jediné tubě získáte účinné řešení na jakákoliv suchá, svědivá, bolavá nebo zarudlá místa – od všemožných odřenin a popálenin přes popraskanou nehtovou kůžičku až po pleť podrážděnou po kosmetickém zákroku nebo tetování. Není divu, že jsou pro mnohé nedílnou součástí kabelek, dětských tašek i kufrů sbalených na dovolenou.
A teď malý chyták: obsahují všechny cica krémy výražek z pupečníku asijského? Logická odpověď by měla znít ano, ale to by se do toho nesměla přimíchat francouzština. I když to může znít jako téměř neuvěřitelná shoda náhod, v zemi proslulé lékárenskou kosmetikou se slovo hojení řekne „cicatrisation“. Takže tu máme dvě různé „cica“ rodiny, které ovšem dělají téměř totéž. Klíčové ingredience lékárenské větve cica přípravků bývají zinek, měď, panthenol či ceramidy, které pomáhají obnovovat kožní bariéru, hojit a mají antibakteriální účinky – v některých ale najdete i onen výtažek z pupečníku asijského. Naopak se obloukem vyhýbají obvyklým nepřátelům citlivé pokožky, jako je parfemace, alkohol či potenciální alergeny, takže jsou vhodné i pro ošetření leckterých kožních nemocí, například ekzémů.
Ať už tedy hledáte hojivý zázrak na neustále svědivé holeně plné suchých šupinek, nebo krém, který vám pomůže přečkat zimu bez nepříjemného pnutí, zarudlých tváří a vším možným iritované pleti, víte, které slovo hledat na obalech. Možná z toho bude i víc než jen zimní romance.