1. Zanícená kůže
V první řadě je důležité vysvětlit, že některé oblasti obličeje jsou náchylnější ke vzniku akné než jiné. To je dáno skutečností, že dané místo obsahuje více pórů a potních žláz. „Pokud se ale pupínky správně nezahojí, kůže na daném místě zůstává zanícená a je mnohem náchylnější k vytvoření dalšího pupínku. I proto bychom měli najít příčinu vzniku akné a řešit ji,“ vysvětluje doktorka Qian Xu.
Obecně vzato lze říci, že hormonální akné vzniká na tvářích a čelisti, zatímco akné způsobené nošením roušek vypozorujeme ve spodní části obličeje. Pokud si nejste jistí, co za vaším akné stojí, vyhledejte zkušeného dermatologa a společně vypátrejte příčinu.
2. Ach, ty doteky
Sáhněte si do svědomí a zkuste říct, kolikrát za den si sáhnete na obličej. Věřte, že výsledná číslovka vás překvapí. „Mnoho lidí se dotýká tváře, aniž by si to uvědomili. Přitom platí, že naše ruce jsou plné bakterií, které se hravě můžou přenést právě na obličej,“ říká Qian Xu a dodává, že pokud je pokožka zdravá a kožní bariéra funguje, pak nejde o velký problém.
Pozor si naopak musí dát lidé, kteří mají tendenci sahat na již existující pupínky nebo místa, na kterých donedávna bylo akné. „Tyto oblasti bojují se zánětem, což znamená, že jsou náchylné ke vzniku nových pupínků,“ tvrdí Xu. Bohužel, čím více pupínků na stejném místě vzniká, tím vyšší je pravděpodobnost, že se budete potýkat s chronickým zánětem.