Opálená kůže je před spálením chráněná
Jak to je? Pravda je, že jakmile je pokožka opálená, máte viditelný důkaz toho, že je poškozena ultrafialovým zářením. Opalování je totiž způsobeno zvýšenou produkcí melaninu, který naše kůže vylučuje v zoufalé snaze se před ultrafialovým zářením (UV) chránit. A pokud jde o ochranný efekt opálené kůže, záleží samozřejmě na tom, jak moc reaguje na slunci. Průměrně jde však zhruba o ekvivalent opalovacího krému s SPF 4, takže my radíme: mazat!
Nejúčinnější jsou krémy s SPF 100
Jak to je? Ne, nepřepsali jsme se. Stovkový faktor opravdu existuje, jen u nás není možné ho pořídit. Nejvyšší možnou ochranou, kterou u nás seženete, je SPF 50, ale jakmile pojedete na exotickou dovolenou k rovníku, stovku pořídíte v každé lékárně. A jak to je s účinností? Opalovací krémy s faktorem SPF 15 chrání před 93 % ultrafialového záření, ty s faktorem SPF 30 na 97 %, SPF 50 pohlcují téměř 98 % UVB záření a SPF 100 jsou na tom s ochranou na 99 %. Opalovací krémy s SPF pod 15 se nedoporučují, protože neposkytují dostatečnou ochranu před sluncem.
Ve vodě nebo v autě se nemohu spálit
Jak to je? Bohužel vás zklameme. Můžete se spálit i přes okýnko v autě, stejně jako ve vodě. Pamatujte si, že voděodolné opalovací přípravky vás při koupání ochrání asi 45 minut.
Opalovací krém není nutný, když slunce nepálí
Jak to je? Opalovací krém je nutností i pozdě odpoledne. Pravděpodobnost spálení sluncem se logicky zvyšuje v poledne, kdy vrcholí úroveň UVB (ultra violet burns, tedy spálení), ale úroveň UVA (tedy ultra violet aging neboli stárnutí), jež způsobuje sluneční intoleranci, pigmentové skvrny a fotostárnutí, je vysoké po celý den. Navíc nesmíte zapomínat na to, že obě ultrafialová záření jsou ve svém důsledku zodpovědná za rakovinu kůže. Ochrana před slunečním zářením je tedy žádoucí po celý den.