Krása
Jak omládnout o pár let? Zn.: Přirozeně!
Bez injekcí či jiných invazivních procedur? A lze si vůbec výrazně prodloužit mladistvý vzhled zcela zdravou cestou? Dobrá zpráva je, že přizených možností je v posledních letech víc než dost.
Nikdy nebyla anti-age péče tolik na pořadu dne jako za posledních pár desítek let. Během této doby se naše životy staly doslova závislými na technologiích, jako jsou počítače a chytré telefony. S možností se spojit s celým světem přicházíme do neustálého kontaktu se zdroji modrého světla (HEV) pronikajícího do hlubších vrstev pokožky. Technologické vymoženosti nás jím ohrožují už jen tím, že jsou všudypřítomné a záření se vystavujeme intenzivně po celé dny.
Zrádné fotostárnutí
HEV paprsky přitom nepoškozují pouze naše oči, nýbrž i pleť. „Modré světlo může způsobovat hyperpigmentaci, oslabovat ochranný kožní film, dlouhodobě rovněž porušuje kolagenová vlákna, čímž urychluje proces stárnutí,“ tvrdí Petra Drvoštěpová, zakladatelka kosmetické značky YAGE. Takzvanému fotostárnutí nelze zabránit jinak než úplným digitálním detoxem, jeho působení však můžeme minimalizovat množstvím antioxidantů – a to jak na talíři, tak v kosmetice. Podle Petry Drvoštěpové nás proti modrému světlu neochrání opalovací krémy, s výjimkou těch na bázi oxidu zinečnatého, který mechanicky blokuje viditelné světlo. „V laboratořích už dva roky vyvíjíme BB krém právě s oxidem zinečnatým a s červenými řasami poskytujícími ochranu proti modrému záření,“ dodává. Přiznává ale, že je to běh na dlouhou trať. Kosmetická pomoc však existuje – ne nadarmo se modrému světlu a jeho působení na pokožku věnují výzkumy už dvacet let. „Vyvinuli jsme však sérum Hello beautiful, které je postavené na silné kombinaci patentovaných látek, jako je motýlovec věncový, puchratka kadeřavá a karotenoidy ze zelených řas jménem tetradesmus obliquus,“ dodává Petra Drvoštěpová.
Kosmetické trendy
Správně zvolená kosmetika rovněž podpoří přirozený ochranný kožní film chránící pokožku před vysušováním, které jde ruku v ruce s předčasným stárnutím. Každý rok přitom slyšíme o nové „zázračné“ ingredienci v kosmetice, která má být nepostradatelným pomocníkem v boji s prvními známkami stárnutí. Vzpomeňme na boom kolem kokosového oleje, jemuž řada kosmetických firem přiřkla přívlastek „multifunkční“. Časem ho nahradil tolik vzácný a nám do té doby naprosto neznámý arganový olej. Jakmile se jedna ingredience těší popularitě, objevíte ji prakticky u každého výrobce kosmetiky. Než však podlehnete nové trendy surovině, pojďte prozkoumat, zda vaše pleťová péče neobsahuje složky, o kterých se tolik nemluví, zato jsou mnohem účinnější.
Pravé i falešné Tansy
Aktuálně je velkým trendem tansy blue éterický olej, který kosmetice propůjčuje svou tmavě modrou indigo barvu a příjemně sladkou vůni podobnou heřmánku. Působí silně protizánětlivě, má antimykotické, antihistaminové, protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální vlastnosti, poradí si s podrážděnou i ekzematickou pokožkou, a není tak divu, že pro své bezkonkurenční zklidňující účinky je přínosem i při ošetření spálené pokožky. Jeho cena je natolik vysoká, že bývá součástí luxusní high-end kosmetické péče, o to víc vás nadchne, jak dokonalá pleť po něm může být. Pod názvem tansy blue se skrývá vratič modrý a ve složení kosmetiky (INCI) jej můžeme najít pod latinským názvem Tanacetum annuum. Právě latinské názvy odhalí, zda výrobce kosmetiky používá skutečně ingredience deklarované na etiketě výrobku. Například vratič obecný (Tanacetum vulgare) se s tansy blue často zaměňuje, jeho aromaterapeutické účinky jsou však rozdílné.
Zázračný Slzný elixír
Slzy vinné révy nejsou v kosmetice zdaleka tak rozšířené jako např. tansy blue, je to prakticky surovina, kterou milovali naši předci už od starověku, kdy tuhle vinnou mízu považovali za zázračný elixír pro oblast očí, od té doby však čeká na své znovuobjevení. Vinné slzy pomáhají vinné révě přečkat zimu, sbírají se každý rok během jara a jejich nejčastější využití je právě v očních krémech. Co dokážou? Slzy vinné révy viditelně mizíkují jemné vrásky a zpevňují citlivé oční okolí. Kromě toho jsou bohaté na minerály, dodávají hydrataci a zklidňují unavené oči.
Šafrán není jen koření
Šafrán známe jako nejdražší koření světa, těžko by nás však napadlo hledat ho v kosmetice. Přitom jeho použití má své opodstatnění. Šafrán, který se může sbírat pouze ručně, jelikož má v každém krokusu jednoho květu pouze tři malé nitky, je enormně silný antioxidant. Chrání pleť před volnými radikály, jež na nás vlivem nezdravého životního stylu a prostředí působí. Zpomaluje tím předčasné stárnutí pleti, zároveň dokáže překvapit svým účinkem na atopickou a ekzematickou pokožku.
Omlazující Kurkumin
Tradiční ájurvédské koření sice v high-end kosmetice najdeme také, jeho přínos na pleť má být významný i při vnitřním užívání kurkumy – ať už z čerstvé kurkumy vaříme, používáme ji jako koření do jídla, či ji bereme v doplňcích stravy. Kurkuma je silný antioxidant, který organismu prospívá celospektrálně. Mimo jiné čistí krev, detoxikuje, tlumí záněty v těle, což se příznivě projevuje i na stavu naší pleti. Obsažený kurkumin navíc zlepšuje hydrataci pleti, reguluje nadměrnou tvorbu kožního tuku, kurkuma při vnějším použití v kosmetice se osvědčila v boji s pigmentovými skvrnami.
Asijská dávka kolagenu
Gotu kola neboli pupečník asijský najdeme čím dál častěji v anti-age pleťových řadách. Tahle rostlinka je totiž naprosto klíčová pro produkci kolagenu, který společně s elastinem udržuje naši pokožku pružnou. Jeho produkce bohužel začíná po pětadvacátém roce života klesat, a tím pleť ochabuje. Kolotoč vzniku jemných linií a poté hlubších vrásek se tak začíná roztáčet. Gotu kola však umí zbrzdit nejen celý proces stárnutí, ale zlepšuje i krevní oběh, regeneraci pokožky a hravě si poradí i se záněty či zarudlými flíčky.
K anti-age péči má rovněž co říci tradiční čínská medicína, respektive estetická neboli beauty akupunktura. Původ má ve staré Číně, kde její efektivitu oceňovaly ženy již mnoho staletí před námi. „Jde o neinvazivní proceduru, která je k pleti velice šetrná, nehrozí otoky ani modřinky a není nutná žádná rekonvalescence. Aplikujeme drobné jehličky přímo do vrásek. Procedura je nebolestivá a velice často se propojuje s aktivací balančních a regeneračních bodů na těle,“ vysvětluje tradiční anti-age proceduru Judita Halvová, majitelka Beauty Body Clinic. V podstatě lze tuto metodu přirovnat k mezoterapii, ovšem bez vpravování dalších látek do obličeje. Jehličky prokrví místo vpichu i okolní pokožku, stimuluje se proces samoregenerace pleti. „Dochází k odplavování toxinů a podporuje funkci lymfatického systému. Akupunktura zároveň báječně stimuluje tvorbu vlastního kolagenu. Je tak výbornou alternativou botoxu,“ doplňuje Judita Halvová.