Jídlo
INSPIRACE: Super jídelníček podle Jamieho Olivera
Slavný kuchař napsal kuchařku, ve které nabízí nový pohled na superpotraviny. „Přál bych si, abyste o jídle začali přemýšlet jinak a uvědomili si, jakou má moc a přímý dopad na fyzickou i duševní stránku. Jídlo je tu proto, abychom ho ocenili, podělili se o něj, vychutnali si ho. A zdravé, výživné jídlo by mělo být pestré, lahodné a především zábavné,“ říká Jamie.
Snídaně
OBALENÁ CHLEBOVÁ KAPSA S OVOCEM
Křupavé pistácie mají mimořádně vysoký obsah chloridů, které napomáhají našemu tělu vytvářet v žaludku kyselinu chlorovodíkovou, která zase napomáhá dobrému trávení a zdravým střevům.
Na dvě porce potřebujete:
2 velká vejce
1 malý zralý banán
mletý muškátový oříšek
mletá skořice
2 silné krajíce celozrnného chleba se semínky
150 g malin
olivový olej
20 g vyloupaných pistácií
4 vrchovaté lžíce netučného bílého jogurtu
manukový med (novozélandský jednodruhový med z květů balmínu metlatého s výraznými antibakteriálními vlastnostmi)
Postup:
1. V mixéru prošlehejte vejce, oloupané banány a po špetce muškátového oříšku a skořice dohladka a pak vlijte do mělké široké misky. Z chleba ukrojte 2,5 cm vysoké krajíce, po delší straně je nakrojte a nožem vytvořte kapsu. Prsty ji naplňte malinami – nacpěte jich tam co nejvíc, ale opatrně, abyste chleba nepotrhali. Naplněné krajíce položte do vaječné směsi a zlehka je zmáčkněte, aby jí nasákly.
2. Mezitím postavte velkou nepřilnavou pánev s 1 lžící oleje na středně nízký plamen a pak ji vytřete kuchyňským papírem. K jedné straně pánve nalijte polovinu zbylé vaječné směsi a pak na ni položte naplněný krajíc chleba, takže se na něm vytvoří krásná omeletová vrstvička. Na druhé půlce pánve udělejte totéž se zbylou vaječnou směsí a druhým krajícem chleba. Smažte 3 až 4 minuty dozlatova, pak zručně obraťte a smažte druhou stranu po stejnou dobu. Mezitím si rozdrťte pistácie v hmoždíři – můžete je napřed i opražit, chcete-li.
3. Obalený chléb podávejte zakapaný jogurtem a trochou medu, posypaný pistáciemi, se špetkou skořice navíc.
Oběd
ŠTÍHLÉ ŠPAGETY CARBONARA
Skromný hrášek je zdrojem devíti různých mikronutrientů a má zvlášť vysoký obsah thiaminu, vitaminu skupiny B, který napomáhá našemu srdci ke správnému fungování.
Na dvě porce potřebujete:
200 g čerstvě vyloupaného nebo mraženého hrášku
1 lžíce mandlových lupínků
1 malý stroužek česneku
1⁄2 svazku čerstvé bazalky (15 g) 15 g parmazánu
1 citron
150 g celozrnných špaget
1 plátek anglické slaniny olivový olej
1 velké vejce
100 g netučného bílého jogurtu
1 malý stroužek česneku
1⁄2 svazku čerstvé bazalky (15 g) 15 g parmazánu
1 citron
150 g celozrnných špaget
1 plátek anglické slaniny olivový olej
1 velké vejce
100 g netučného bílého jogurtu
Postup:
1. Uveďte do varu velký hrnec osolené vody, cedník s hráškem do ní ponořte jen na 30 vteřin a pak dejte stranou, hrnec nechte na plameni. Mandle velmi zlehka opražte v nepřilnavé pánvi na středním plameni, pak je rozmixujte najemno. Motor robotu nechte běžet a komínkem do něj vhoďte oloupaný česnek, špetku mořské soli, lístky bazalky, najemno nastrouhaný parmazán a citronovou šťávu. Prošlehejte, až se směs spojí, pak vmixujte hrášek a směs ponechte trochu hrubší.
2. Těstoviny uvařte ve vroucí osolené vodě podle návodu na obalu. Mezitím nakrájejte slaninu na velmi jemné proužky a pomalu ji osmažte v pánvi s 1 lžící oleje na středním plameni, až bude zlatá a křupavá, pak ji pomocí děrované naběračky přesuňte na kuchyňský papír tak, aby chutný tuk zůstal v pánvi. Přesuňte do něj dvě třetiny hráškové směsi, aby se prohřála.
3. Vejce a jogurt spolu dobře prošlehejte. Až budou těstoviny hotové, sceďte je rovnou do pánve s hráškem, jeden hrnek vody z vaření přitom uchovejte. Těstoviny dobře rozmíchejte s omáčkou a pánev pak sejměte z plamene (to je velmi důležité, jinak by se vejce po přidání do omáčky srazilo, a to nechceme). Vlijte vaječnou směs a promíchávejte, až budou těstoviny rovnoměrně pokryté omáčkou, hedvábné a krémovité. Je-li třeba, povolte omáčku trochou vody z vaření těstovin. Ochutnejte, osolte a opepřete tak, aby to bylo dokonalé, a podávejte se zbylou hráškovou směsí a křupavou slaninou. Sice jsou tyhle špagety nízkotučné, ale přesto jsou nejen nádherně lehké, ale i lahodné. Pochutnejte si!
Svačina
CHUTNÉ ENERGETICKÉ KULIČKY
Datle druhu Medjool mají dvojitou výhodu, protože obsahují jak mnoho vlákniny, tak chloridu, látky, která napomáhá zažívání. Dál získáme i dávku mědi z dýňových semínek.
Na 12 porcí:
70 g dýňových semínek
20 g křupek (burizonů) z hnědé rýže nebo z quinoy
50 g celých mandlí
80 g datlí druhu Medjool
1cm kousek oddenku čerstvé kurkumy nebo 1⁄2 lžičky sušené mleté kurkumy
1⁄2 lžičky mleté skořice
1 vrchovatá lžička kvalitního kakaa
1 lžička vanilkového extraktu
1⁄2 lžičky manukového medu (novozélandský jednodruhový med z květů balmínu metlatého s výraznými antibakteriálními vlastnostmi)
1 pomeranč
Postup:
1. V robotu rozšlehejte na jemný prášek 40 g dýňových semínek a vysypte ho na talíř. Zbylá semínka, rýžové nebo quinoové křupky dejte do robotu spolu s mandlemi a datlemi (ty napřed vypeckujte) a rozsekejte je najemno. Najemno k tomu nastrouhejte oloupanou kurkumu, pokud máte čerstvou, nebo přidejte mletou spolu se skořicí, kakaem a špetkou mořské soli. Znovu prošlehejte najemno, pak přidejte vanilku, med a pomerančovou šťávu. Šlehejte ještě 1 až 2 minuty, občas robot zastavte, abyste mohli seškrábnout směs ze stěn nádoby a případně přidat trochu pomerančové šťávy na spojení – chvilku to trvá, tak buďte trpěliví a nechte stroj dělat jeho práci.
2. Navlhčenýma rukama rozdělte směs na 24 porcí a vyválejte je do kuliček, které vhazujte do dýňového prášku. Talířem potřeste a kuličky uchovejte v prášku, dokud je nebudete potřebovat. Ve vzduchotěsné nádobě bez problémů vydrží až 2 týdny.
3. Jde o mimořádně výživné, nutričně vyvážené a chutí nabité kuličky, které jsou naprosto dokonalou chuťovkou, jež nás udrží celý den čilé – na jeden snack počítejte se dvěma kuličkami.
Večeře
KUŘE A DÝNĚ PO MYSLIVECKU
Tahle opravdu sytivá večeře z jednoho hrnce obsahuje tři z našich doporučených pěti denních dávek zeleniny a kuře pokryje poloviční potřebu vitaminu B12, čímž napomůže tvorbě zdravých červených krvinek.
Na 4 porce potřebujete:
1 cibule
1 pórek
4 stroužky česneku
2 plátky uzené pancetty
2 snítky čerstvého rozmarýnu
olivový olej
2 čerstvé bobkové listy
1⁄2 máslové dýně nebo sladké brambory (600 g)
100 g hnědých žampionů
800 g konzervovaných soudkovitých rajčat
250 ml Chianti nebo jiného dobrého červeného vína
4 kuřecí stehna s kostí
8 černých oliv (s peckou)
200 g semínkového celozrnného chleba
Postup:
1. Troubu předehřejte na 190 °C. Cibuli oloupejte a nakrájejte ji na osminky, očistěte, omyjte a na plátky nakrájejte pórek, oloupejte a na plátky nakrájejte česnek. Velký ohnivzdorný kastrol postavte na střední plamen. Pancettu nakrájejte na tenké proužky, oberte a nadrobno nakrájejte lístky rozmarýnu a s 1 lžící oleje a bobkovými listy dejte do kastrolu. Promíchávejte a smažte 2 minuty, pak přidejte česnek, cibuli a pórek. Smažte za pravidelného promíchávání 10 minut.
2. Mezitím nakrájejte dýni nebo sladké brambory (napřed je omyjte) na kousky velikosti sousta, slupku ponechte a všechna semínka z dýně odstraňte. Já u hub rád odděluju kloboučky od nožek, protože to vypadá hezky – nožičky krájejte rovnou do kastrolu a přidejte kloboučky a nakrájenou dýni nebo sladké brambory. Ze stehen odstraňte kůži a dejte je do kastrolu. Vlijte víno a nechte ho trochu zredukovat, pak přidejte rajčata a rozmačkejte je vařečkou. Plechovku nebo plechovky do poloviny naplňte vodou, vypláchněte je a vodu vlijte do kastrolu, všechno promíchejte. Olivy vypeckujte a pak je zastrkejte mezi ostatní suroviny. Uveďte do mírného varu, pak přesuňte do trouby a duste 1 hodinu, nebo až bude pokrm hustý, lahodný, kuře bude odpadávat od kostí a dýně nebo brambory budou báječně měkké. Osolte a opepřete tak, aby to bylo dokonalé, a pak podávejte s chlebem na vytření té chutné omáčky.
Fotografie a recepty použity z knihy Superfood hravě a zdravě vydané MLD Publishing s.r.o. 2016, ©Jamie Oliver Enterprises Limited (2015 Everyday Super Food), fotografie pořídil: Jamie Oliver