Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Když se vrátili do Čech, chtěli dům s umělou inteligencí

Dům, který jim umožní kombinovat práci i bydlení paralelně vedle sebe, a přitom zcela odděleně, musel splňovat mnoho podmínek. Je stavěný pro život a tomu odpovídá dispozice, zvolené materiály, i integrace technologií do jednotného autonomního systému s umělou inteligencí.

Terezie Benoni | 12. 05. 2023

Villa Sophia funguje jako střed Vesmíru, kolem kterého se točí celý život.  Autorem projektu je studio COLL COLL, které vzniklo v roce 2008 a sdružuje kamarády architekty a designéry.  Dům je situován na hranu trojského svahu nad přírodní rezervací s jedinečným výhledem na Prahu. Kromě plejády různých ptáků občas na vzrostlou zahradu zabloudí divočáci a srnky. Panorama začíná zelenou hvězdou dejvického hotelu International a táhne se až po bublinu libeňského plynojemu. Výhled je dominantou i pro sousední domy, aby ho ostatním neblokovala, zůstala Villa Sophia na uliční straně co nejnižší. „Klesající terén umožňuje, aby se dům otevřel na jih a nabídl tři základní komponované pohledy. Z obytného prostoru do zahrady, z ložnice do korun stromů a z pracovny na panorama města. Dvojvstup ze severní slepé fasády, zvlášť do obytné i pracovní sféry, slouží převážně pro návštěvníky. Pro domácí začíná dům garáží, od které se rozvíjí jeho prostorová spirála. Garáž je tak plnohodnotná součást domu a prakticky slouží jako vstupní hala. V duchu paladiánských vil je čtvercový půdorys rozdělen do 9 polí, které spirálovitě stoupají po svahu a jsou zakončeny nejveřejnějším úsekem domu, tedy pracovní částí. Do hlavního obytného prostoru se vchází na úrovni zahrady a centrální schodišťovou halou se po stoupajícím svahu plynule vstupuje do vyšších částí domu. Přístup pro obyvatele a hosta je antagonický. Umožňuje odlišnou zkušenost z vnímání prostoru či užívání schodištního svahu sestupem či naopak vzestupem, podle protilehlých konců spirály. Schodiště navíc křižuje bezbariérová rampa, která znovu podtrhává celkovou funkčnost domu jako celoživotního místa k bydlení, podle zadání klientů. Rozvíjí pohyb v rané fázi života a usnadňuje fungování na jeho sklonku,“ vysvětlují autoři projektu.

Galerie: Dům, který je středem Vesmíru
Mohlo by se vám líbit

Romantické duše pozor! Tento domek je splněný snem každého milovníka rustikálního stylu bydlení

Irene o sobě říká, že je často zasněná a romantická, zároveň také odhodlaná, rozhodná a se silnou osobností. Všechny tyto její vlastnosti najdete také v její vile, v jedné z nejkrásnějších starobylých vesnic v Kalábrii.
marianne.cz

Udržitelnost a vytrvalost na prvním místě

Mnoho konstrukčních a materiálových rozhodnutí bylo motivováno důrazem na udržitelnost, trvalost a haptickou pevnost domu. Co lze vyřešit jednou, by se již nemělo v budoucnu otevírat a trávit s tím další čas a energii. „Do přípravy i procesu stavby byli trvale zapojeni odborníci z ČVUT. Vzorky materiálů byly testovány na pevnost, pružnost a chemickou stálost. Monolit domu byl odlit přesně tak, aby okna seděla do artikulované fasády, která obtáčí dům a geometricky propojuje jeho nejnižší a nejvyšší body. Ambicí klientů – kulturoložky a počítačového vědce – byl funkční dům bez kompromisů a tomu odpovídal i názor na integraci a řízení technologií,“ vysvětlují architekti. „Unikátní míra provázanosti hodnot a technologií otevírá nespočet možností. Všechny vrstvy domu jsou navrženy s důrazem na obecnost. Například všechna světla v domě jsou řiditelná v plném spektru (RGBW), aby večer dokázal dům pomalu odstranit modrou složku pro dobré spaní. Dveře se pohybují samy na lineárních magnetech, ale slouží také jako plnohodnotná součást přirozené vzduchotechniky. Na koncertním křídle dokáže dům doprovodit vlastní hru uživatele, samostatně přehrát jakoukoliv skladbu, ale také generovat melodie pomocí vlastní umělé inteligence. A kdyby byla opravdu zima, dokáže jako doplňkový zdroj tepla použít třeba troubu. Dům umožňuje, ale nenutí k aktivnímu ovládání. Učí se optimálně vyhovět často protichůdným okolnostem, zohledňuje externality, nepopírá technologický potenciál ani udržitelnost. Dům je exponovaný i shora, a proto kvete střecha přes rok různými barvami. Zelená střecha přispívá nejen prakticky k energetické rovnováze domu, ale i esteticky. Ornament otevírající se hvězdy se propisuje i do teras okolo domu a rozplývá se v zahradě.“

Mohlo by se vám líbit

Dům, jehož obyvatelé mají pocit, že žijí na vodní hladině

V zelené oáze plné stromů a rostlin stojí dům, který dokonale propojuje okolní prostředí s interiérem. Ze střešní terasy si lze vychutnat panoramatický výhled, kde máte pocit, jako byste se tiše vznášeli nad plochou jezera.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Dům
Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Dům
Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Dům
Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

×