Za pořízením snímku černé díry stojí žena! Seznamte se s Katie Boumanovou
Snímek černé díry obletěl minulý týden celý svět. V tu chvíli málokdo tušil, že za unikátním objevem stojí mladá vědkyně.
Není to tak dávno, co vědci považovali vyfotografování černé díry za holé science fiction. „Stačilo“ ale spojit pár chytrých mozků, přimíchat nadprůměrnou inteligenci a vyhradit si nespočet dnů pro práci – a výsledek je na světě. Minulý týden ve středu spatřila fotografie černé díry světlo světa, a hned po prvotním nadšení se všichni začali zajímat o to, kdo stojí za tímto přelomovým objevem.
Netrvalo dlouho a lidé na svou otázku dostali jednoznačnou odpověď. Hlavní zásluhu na fotografii černé díry má devětadvacetiletá vědkyně Katie Boumanová, která vymyslela algoritmus, díky kterému šlo rádiové vlny zachycené teleskopy převést do viditelných obrázků. Katie se doslova přes noc stala celebritou, ke které vzhlíží vědecká obec z celého světa. Skromná Katie však tvrdí, že za úspěchem stojí celý tým projektu Event Horizon Telescope.
Zajímavostí je, že zatímco my se fotografií černé díry kocháme necelý týden, Katie s kolegy už mají několikaměsíční náskok. Vzhledem k tomu, že snímek musel projít ještě několika ověřovacími analýzami, bylo namístě, aby vědci drželi jazyk za zuby. "Bylo nesmírně těžké udržet tak dlouho uzamčená ústa. Nic jsem neřekla ani své rodině," řekla Katie pro Time. Zároveň se v rozhovoru zamyslela nad tím, jak přilákat více žen do této profesní oblasti. „Jeden klíč ukazuje, že pokud jdete do oblasti, jako je počítačová věda nebo inženýrství, pak to není jenom o tom, sedět v laboratoři a sestavovat obvod nebo psát do počítače.“ I když ve vědecké oblasti pracuje minimum žen, Katie je skvělým důkazem, že když se chce, lze se prosadit kdekoliv. Není tedy divu, že v současné době si Katie užívá pozici Assistant Professor na California Institute of Technology.
ČTĚTE TAKÉ: Ženy ve vědě. Proč je potřebujeme?