Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Sociální sítě jako fenomén dnešní doby

Kdo není na sociálních sítích, ten jakoby neexistoval! Zní v hlavě mnohým teenagerům, kteří dnes a denně vysedávají před obrazovkou chytrého telefonu. Opravdu jsou sociální sítě pro nás tak důležité? A musíme nutně rozumět tomu, kdo je to influencer, youtuber nebo tiktoker?

Sociální sítě stále můžeme považovat za komunikační miminko, které se v našem světě teprve rozkoukává. Vždyť první plnohodnotnou sociální síť vytvořil Mark Zuckerberg v roce 2004 a pojmenoval ji příznačným názvem Facebook. I když tato sociální síť byla určena studentům Harvardu, poměrně rychle se dostala do hledáčku dalších vysokoškoláků a studentů. Nikoho tedy nepřekvapilo, když se v roce 2006 stal Facebook přístupný všem lidem, kteří disponovali e-mailovou adresou. Rychlé propojení s přáteli, možnost chatu i sdílení myšlenek a fotografií způsobilo, že uživatelů Facebooku rostlo jako hub po dešti. Už necelých šest let po spuštění překonal Facebook hranici jedné miliardy aktivních uživatelů, v současné době se pyšní 2,3 miliardami aktivních uživatelů. Pravděpodobně i vy máte profil na Facebooku, prostřednictvím kterého si píšete s kamarádkami, rodinou nebo se spolužáky, které jste třicet let neviděli. Možná ale sociální síť vůbec nepotřebujete a o její důležitosti stále pochybujete. Ani jeden z těchto názorů není špatný. 

ČTĚTE TAKÉ: Jak se s koronavirem proměnily sociální sítě?

Mohlo by se vám líbit

MAMA INFLUENCERKY: Přestavujeme vám šestici inspirativních maminek

marianne.cz
Info ikona
Sociální sítě

Influencer, youtuber nebo tiktoker?

V současném rybníčku sociálních sítí najdeme nejen Facebook, ale také Instagram, YouTube, Twitter nebo TikTok. Všechny zmíněné sociální sítě vynikají rychlostí, možností propojení uživatelů i velkým dosahem, díky čemuž vznikl fenomén influencerů, tedy vlivných lidí na sociálních sítích. Pravdou zůstává, že influenceři existovali dávno před vznikem sociálních sítí. V dobách minulých lidé upínali zraky k umělcům, spisovatelům, novinářům nebo hercům a nutno dodat, že v určitém slova smyslu šlo také o influencery. Současná doba ale nahrává influencerům, kteří působí na sociálních sítích, a jejichž tvorba je různorodá. Někdo informuje o současné politice, jiný představuje kosmetické novinky nebo vyniká hraním počítačových her. Každý uživatel sociálních sítí může naleznout „svého“ influencera, jehož tvorba je mu nejbližší.

Nutno podotknout, že slovo influencer je zastřešující pojem. Influencerem může být i youtuber, tedy tvůrce videí na platformě YouTube, nebo tiktoker, který tvoří krátká videa na oblíbenou sociální síť TikTok. Zároveň je dobré vědět, že úspěšní influenceři mohou své sociální sítě využít jako zdroj obživy. Díky různorodým spolupracím, reklamám či vlastním projektům si mohou vydělat vcelku zajímavou částku, která se v mnoha případech odvíjí podle toho, kolik sledujících daný influencer má. 

Mohlo by se vám líbit

I mistr influencer se občas utne aneb Reklamy na Instagramu, které nepůsobí věrohodně

marianne.cz

Sociální síť - síť zaslíbená?

U sociálních sítí rozhodně platí, že mají svá pozitiva i negativa. Pokud jste jejich uživatel, pak asi víte, že není jednoduché se od nich odtrhnout. Chcete jenom odepsat na jednu zprávu, a najednou zjistíte, že u Facebooku a Messengeru sedíte skoro hodinu. Na druhou stranu jde o skvělý způsob, jak se propojit se známými i neznámými lidmi a neztratit kontakt s člověkem, který bydlí třeba na druhé straně republiky. Samotnou otázkou je, zda jsou sociální sítě vhodné pro děti. Rozhodně je dobré s potomky mluvit o online sexuálních agresorech a dalších nástrahách sociálních sítí. Zároveň mnoho dětí a mladistvých nedokáže rozeznat fikci od reality, a tak častokrát vnímají influencery jako dokonalé osobnosti bez jediného gramu tuku nebo pupínku od akné.

Marianne na sítích

V případě, že sociální sítě ovládáte levou zadní, nezapomeňte sledovat ani naše profily. Na našem facebookovém profilu sdílíme nejzajímavější články z webu, naopak na Instagramu naleznete mnoho fotek z backstage focení, z redakce i zajímavých eventů. A pozor! V posledním roce jsme expandovali i do podcastového světa, a tak si do uší pusťte podcasty Carpe Diem, 13 hříchů rodičovství nebo Důvěrně s Marianne. Věříme, že se vám budou hezky poslouchat. 

Mohlo by se vám líbit

DIGITÁLNÍ DETOX: Jak si užít den bez sociálních sítí?

marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit