Lena Headey
Se svojí osobní zkušeností se podělila i kráska Lena Headey, která se proslavila rolí kruté královny Cersei v populárním seriálu HBO Hra o trůny (Game of Thrones). Při své účasti ve čtvrté řadě survivalové reality show V divočině s Bearem Gryllsem (Running Wild with Bear Grylls) na Discovery Channel se rozpovídala o svém boji s touto psychickou chorobou právě s legendárním dobrodruhem!
Psal se rok 2010, kdy Headey porodila svého prvního potomka – Wylieho. „Měla jsem poporodní depresi a ani jsem to nevěděla. Šla jsem k doktorce na pravidelnou prohlídku a bez důvodu jsem začala hystericky brečet. Bylo mi řečeno, že mám poporodní depresi. Nechtěla jsem tomu vůbec věřit! Rok jsem docházela ke skvělému odborníkovi na tyto stavy, který mi dost pomohl. Natáčení celé první série ale proběhlo v tomhle duchu – musela jsem zvažovat, jaká matka ze mě bude. Celkově to pro mě bylo strašně divné,“ vzpomíná Headey na těžké období.
Poporodní deprese je stav, který se objeví zpravidla do roku po početí potomka a trvá alespoň dva týdny. Genetika podle výzkumů s největší pravděpodobností hraje roli, deprese prohlubuje pocit nedostatečné podpory okolí. Pacient je skleslý, cítí chorobnou únavu a trpí poruchami spánku. Obecně se doporučují různé terapeutické směry, Lena přiznává, že jí pomohla terapie, která čerpá ze směrů západní i východní filosofie. Před dvěma lety se jí narodil druhý syn, Teddy. Herečka je odhodlaná, že už nikdy podobným stavům nepropadne. Na pozoru by se přitom měly mít nejen ženy-matky, ale i muži – jsou zaznamenány ojedinělé případy, kdy se poporodní deprese vyskytla u i nich!
Odhaduje se, že syndromem poporodní deprese trpí celých 15 % žen-matek. Může se zdát, že málokterá o tom mluví otevřeně. Leně Headey vděčíme za to, že upozornila, jak může showbusiness tyto problémy ovlivnit, tím že je podrobí veřejné debatě. „Vždy jsem měla pocit, že pokud o svých pocitech nemluvíte otevřeně a nemáte snahu zapojit své blízké do toho, čím se trápíte, dostanete se do ještě větší izolace.“