Vyřizujeme pracovní hovor, u toho vaříme oběd, a zároveň po očku kontrolujeme domácí úkol našeho dítka. Zatímco leckterý muž by skončil u první činnosti, ženy bez problému dělají více činností najednou. Nutno podotknout, že jsou na tuto schopnost náležitě pyšné a často ji před pány vyzdvihují až do nebes. Pravdou ale zůstává, že multitasking rozhodně není záviděníhodný. Naopak, v rámci zachování produktivity a duševního zdraví bychom ho co nejrychleji měly ukočírovat a po vzoru mužů zvládat pouze jednu činnost. V opačném případě si koledujeme o pěkný malér.
Zabiják produktivity? Multitasking!
Rychlé přepínání z jednoho úkolu na druhý či zvládání dvou činností zároveň – tak vypadá klasický multitasking, který praktikuje mnoho z nás. Bohužel, tento způsob práce nenese kýžené výsledky a podle průzkumu zveřejněném v Psychology Today dokonce snižuje produktivitu až o 40 %.
Nutno podotknout, že nízká produktivita není jediný problém, který psychologům dělá vrásky. Mnohem častěji upozorňují na fakt, že přepínání mezi úkoly může vést k psychickému vyčerpání. Jakmile totiž mozek začne mezi úkoly přepínat, spotřebovává okysličenou glukózu v mozku, která nám pomáhá se soustředěním. Není tedy divu, že při multitaskingu se cítíme unaveně a vyčerpaně, což se následně odrazí i na našem pracovním výkonu. Dále studie ukázala, že multitasking může zvýšit úroveň dlouhodobého stresu, riziko deprese, a zároveň nepříznivě ovlivnit naši paměť.