Životní styl
Kokosový olej: strašák, nebo pomocník?
Kokosový olej není v našich spížích žádným nováčkem. Používáme ho při pečení i při vaření thajské kuchyně, a kdekdo by za něj položil ruku do ohně. I když by se mohlo zdát, že tato alternativa k rostlinnému oleji vyniká příznivým složením, opak je pravdou. Lékaři i odborníci na výživu se shodují, že kokosový olej bychom měli používat střídmě.
Na vlasy jako maska, do úst jako oil pulling a do jídla jako „zdravý“ olej. Kokosový olej se v posledních letech těší velké oblibě a mnozí ho využívají jako multifunkčního pomocníka. Pokud také patříte k lidem, kteří mají kokosový olej vždy v záloze, pak to s jeho konzumací zbytečně nepřehánějte. Složení kokosového oleje není tak nezávadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Osudová přednáška
Když v červenci 2018 vedla Karin Michelsová přednášku na téma kokosový olej, možná ani netušila, jaké pozdvižení způsobí. Profesorka ve své řeči uvedla, že kokosový olej vnímá jako nutriční chybu a pro jeho složení ho nazvala čistým jedem. I když profesorka použila silná slova, jedno je jasné. Poukázala na složení kokosového oleje, které se skládá z vysokého obsahu nasycených tuků. Nutno podotknout, že právě nasycené tuky jsou hrozbou pro náš kardiovaskulární systém. „Kokosový olej je jednou z nejhorších věcí, které můžete jíst,“ dodala profesorka.
Karin Michelsová rozhodně není jediná, která upozorňuje na složení kokosového oleje. „Kokosový olej obsahuje asi 90 % nasycených tuků, což je vyšší procento než u másla (asi 64 % nasycených tuku), hovězího tuku (40 %) a dokonce i sádla (také 40 %). Příliš mnoho nasycených tuků ve stravě je nezdravých, neboť zvyšují hladinu špatného cholesterolu, a také zvyšují riziko srdečních onemocnění,“ řekl Walter Willett, profesor epidemiologie a výživy na Harvard School of Public Health.
Používat, nebo nepoužívat?
Profesorka Karin Michelsová sice kokosový olej označila za čistý jed, avšak zbytek vědecké obce je v tomto názoru zdrženlivější. „Zatím bych kokosový olej používal střídmě. Většinu dosud provedených výzkumů tvořily krátkodobé studie zkoumající vliv kokosového oleje na hladinu cholesterolu. Opravdu nevíme, zda kokosový olej ovlivňuje vznik srdečních chorob,“ říká profesor Walter Willett a dodává, že by lidé měli spíše upřednostňovat rostlinné oleje, jako je olivový nebo sójový olej. „Tyto oleje obsahují hlavně nenasycené tuky, a proto snižují špatný cholesterol a zvyšují cholesterol dobrý,“ dodává Willett pro web Health Harvard.
The American Heart Association zase pronesla, že kokosový olej je lepší na krásu než na jídlo. Zároveň doporučila, aby lidé kokosový olej nahradili oleji, které obsahují polynenasycené tuky a mononenasycené tuky. Asociace konkrétně vyzdvihuje řepkový a olivový olej, avokádo a mastné ryby. „Je určitě v pořádku, když budete kokosový olej konzumovat příležitostně,“ řekl Kevin Klatt, výzkumník molekulární výživy, pro CNN. Pokud si tedy čas od času dopřejete thajské kuřecí kuri s kokosovým mlékem, rozhodně svému zdraví neublížíte. Pamatujte si, že v rozumné míře vám kokosový olej neublíží.