Babička Diana
William a jeho o tři roky mladší bratr Harry o tom, „co by bylo, kdyby…“ pravidelně přemýšlejí nahlas, protože vědí, že přesně tohle chtějí obdivovatelé jejich matky dvacet let po její smrti slyšet. „Byla by šílená babička, úplná noční můra!“ popisuje William trochu překvapivě v dokumentu Diana, naše matka: její život a odkaz, který vznikl jako vzpomínka k dvacátému výročí princeznina úmrtí. „Děti by zbožňovala, ale vsadím se, že by vždycky přišla na návštěvu třeba během koupání, udělala by obrovský nepořádek, všude by byla voda a mýdlové bubliny. A pak by prostě zmizela.“
Dobře vykalkulovaný film, ve kterém mladí princové poprvé společně vzpomínají na maminku, byl velkou událostí, což nepřekvapilo nikoho, kdo umí alespoň trochu počítat. Dianinu svatbu sledovaly v televizi tři čtvrtě miliardy diváků a její pohřeb o šestnáct let později rovnou miliardy dvě. A tito lidé si dnes představují, jaká by asi byla ve svých šedesáti letech. Měla by ráda svoji snachu? Co by řekla na Donalda Trumpa? Ten jí mimochodem po rozvodu s princem Charlesem posílal do Kensingtonského paláce jeden drahý pugét za druhým a po její smrti prohlásil, že ho nejvíce mrzí, že spolu nechodili. Trumpovy city Diana neopětovala, ale vdala by se nakonec za egyptského milence Dodiho Al Fayeda, který s ní zemřel při nehodě v černém mercedesu v pařížském tunelu? Nebo by světu představila svoji velkou tajnou lásku, pákistánského doktora Hasnata Khana, a její druhá svatba by byla tradičně paštunská? Jak by se postavila k uprchlické krizi nebo klimatickým změnám? A kamarádila by se třeba s Angelinou?
Submisivní suverénka
I čtyřiadvacet let po smrti zůstává lady Diana ikonou ženství a slávy. Nebyla sice klasicky krásná jako supermodelky 90. let Naomi Campbell nebo Christy Turlington, které jednou přivedla jejich náctiletému fanouškovi Williamovi představit domů, ale dodnes platí za jednu z nejpůvabnějších osobností. Se svým charismatem totiž dovedla jako správná celebrita chytře pracovat. Líčila se výrazně a oblékala sebevědomě, ale když mluvila na kameru, koukala do ní stydlivýma laníma očima s bradou vždy mírně skloněnou, aby působila submisivně. Když tímto způsobem médiím nezvykle otevřeně popisovala problémy s bulimií, nevěrou prince Charlese a odtažitostí královské rodiny, připomínala u toho zlobivé, ale roztomilé dítě, které ví, že má průšvih, ale taky tuší, že mu to projde.
O problematičtějších stránkách Dianiny osobnosti se William a Harry ve filmovém dokumentu nezmiňují. Možná že William její lehkovážnost a výbušnost eufemisticky aspoň zabalil do představy, jaká by byla příšerná babička. Nahlas na svoji matku vzpomínají přesně tak, jak si její příznivci přejí – jako na pečujícího rodiče, dobrou kamarádku a empatickou aktivistku, díky které se mezinárodní společenství dohodlo na celosvětovém zákazu nášlapných min a obyčejní lidé se přestali štítit nakažených virem HIV, protože jednomu z nich v londýnské nemocnicí podala ruku. Britská veřejnost se také začala mnohem více zajímat o lidi bez domova, když vyšlo najevo, že je princezna Diana pravidelně navštěvuje. Ano, tohle všechno je krásné, ale po čtyřiadvaceti letech je na „princezně lidských srdcí“ stejně nejhezčí jiná, úplně banální věc. I přes celý ten obrovský spektákl okolo, nejdražší módní výstřelky a mediální šílenství se jí nikdo nemusel bát říct „Hele, Diano…“.