Rodina a děti
Děsivá statistika: Pandemie koronaviru nahrává domácímu násilí
Sociální distancování i doporučený home office je pro většinu lidí nepříjemný, avšak snesitelný. Bohužel, existují lidé, pro které může mít fatální následky. Řeč je o obětech domácího násilí, které v současnosti zažívají pod rouškou koronaviru hotové peklo.
OSN popsala celosvětový nárůst domácího násilí jako „stínovou pandemii“. Pokud si myslíte, že je tento termín až příliš dramatický, pak vězte, že má své opodstatnění. Například v Peru zmizelo během pandemie koronaviru tisíce žen, které pravděpodobně byly oběťmi domácího násilí, příznivější statistiky nepřináší ani další státy Latinské Ameriky nebo Turecko. Pro příklady ale nemusíme chodit daleko, také Česká republika zaznamenala od začátku pandemie nárůst žen, které zažily domácí násilí.
Děsivá statistika
Neziskové organizace z Koalice NeNa hlásí výrazný nárůst poptávky obětí po pomoci, průměrně o 40 %. Ze srovnání dat členské organizace ROSA za období od 1. 3. do 20. 10. v roce 2019 a 2020 vyplývá, že počet telefonátů a mailových dotazů spojených s případy domácího násilí vzrostl dokonce téměř o 60 %.
„Pandemie koronaviru má dopad nejen na ekonomické fungování rodin a párů, ale zvyšuje také psychické napětí. To může vést k častějším projevům agresivity a násilí. Zvýšená izolace v důsledku protiepidemických opatření znesnadňuje přístup obětí k pomoci a posiluje kontrolu a moc u násilných osob. Pro mnoho žen a dětí je nejen v současné době domov nebezpečným místem, ze kterého není snadné uniknout. Proto musíme spojit síly a nabízet rychlou a efektivní pomoc,“ popisuje situaci Branislava Marvánová Vargová, vedoucí Informačního a poradenského centra ROSA.
Nepodceňujte psychické násilí
Když se řekne domácí násilí, většina Čechů si podle průzkumu Equality in the Czech Republic pro společnost IKEA představí fyzické násilí nebo sexuální nátlak. Pravdou ale zůstává, že vážným problémem je také na první pohled méně viditelné psychické násilí, které zažilo až 95 % obětí, které vyhledaly pomoc. Příkladem mohou být situace, kdy muž ženě zakazuje styk s rodinou nebo přáteli, verbálně jí vyhrožuje, nepřiměřeně kontroluje její aktivity nebo jí omezuje přístup ke společným penězům. O tom, že se s tímto ženy potýkají a žijí doma ve strachu z dalších projevů násilí, často jejich okolí ani neví.
ČTĚTE TAKÉ: Poznejte nebezpečného muže, dřív než bude pozdě
Co dělat, když jste obětí domácího násilí?
Přiznat si, že v partnerském vztahu není něco v pořádku, je těžké. Přesto je důležité učinit první krok a uvědomit si, že fyzické či psychické násilí samo nepřestane, a to i přes všechny sliby násilníka. V případě bezprostředního útoku neprodleně zavolejte policii, která zajistí místo napadení a sepíše s vámi protokol. Pamatujte si, že násilí je trestný čin. Mnoho žen bohužel zažívá také dlouhodobé násilí, které nebere konce. Také v tomto případě je důležité, abyste se někomu svěřila, ideálně osobě, které naprosto důvěřujete. Pomocnou ruku vám nabídnou také specializovaná centra či azylové domy. Věřte, že v těchto organizacích pracují zkušení lidé, kteří vám dokážou poradit a navedou vás, jak ze začarovaného kruhu ven.