Krása
Cvičení na doma: Vyzkoušejte ballet barre - balet pro každého
V době, kdy se potýkáme s omezeními, hledáme alternativy cvičení, které můžeme provozovat i doma. Co třeba zkusit ballet barre? Budete potřebovat tyč, zábradlí nebo jen obyčejnou židli. My jsme si tohle cvičení zamilovaly. Zkusíte ho s námi?
Ballet barre provozuje modelka Candice Swanepoel i americká herečka Natalie Portman, která se do něj zamilovala po natáčení filmu Černá labuť. Ale nemusíte být hollywoodská hvězda ani profesionální baletka, abyste si ballet barre zacvičila. Zakladatelka tohoto trendu, americká primabalerína Roberta Senn, sestavila cvičicí program tak, že kombinuje lehčí baletní prvky, kardio trénink, pilates a jógu. A co je na tom nejlepší? Zvládne ho cvičit kdokoli v jakémkoli věku, dokonce i lidé, kteří mají problémy s plotýnkami. Tato forma cvičení totiž zpevňuje střed těla a zlepšuje celkovou stabilizaci. Budete-li trénovat pravidelně, můžete se časem radovat nejen ze zpevněného těla a ladné šíje, ale i z vyrýsovaných svalů.
Začněte s profíky
Někomu, kdo je baletem zcela nepolíben, doporučuji vyrazit na pár lekcí ballet barre do specializovaného studia. Nabízí je pražské studio Namastery, taneční škola Lenky Krejčíkové nebo brněnské Balladine. Lektor vám ukáže, jak správně držet (a nevytáčet) kyčle, do jaké míry se zaklánět a neničit si záda i jak se správně protahovat. Pak můžete trénovat doma. Jestli neplánujete investovat do praktické baletní tyče, která se dá se pořídit kolem dvou tisíc, můžete ji z části nahradit židlí. Vyzkoušet můžete i online lekce. Pokud umíte anglicky, koukněte na YouTube kanál Lazy Dancer Tips. Alessia vám jako profesionální balerína ukáže, jak si zacvičit ballet bare doma a slušně se zapotit během pouhých deseti minut. Co si z lekce odnesete? Podpoříte v sobě ženskost, sebedůvěru a zpevníte i ty nejmenší svaly.
Na vlastní kůži
Autorka tohoto článku se rozhodla, že ballet barre vyzkouší na vlastní kůži – a vzala si s sebou parťačku, produkční Marianne Klárku McMahon. Využily jsme pražské studio, kde se nám věnovala úžasná lektorka Markéta. Bylo nám řečeno, že piškoty ani baletní špičky nejsou třeba, stačí jen pohodlné oblečení. Na začátek je nezbytné tělo zahřát, a tak bereme podložky a protáhneme se pomocí jógy. Neobejdeme se bez cviků, jako je pes, kočka nebo bojovník. Následně se přesouváme k baletní tyči, které se říká barre, a začínáme s intenzivním tréninkem. Zažívám déjà vu a v myšlenkách se vracím do školních let. U baletní tyče jsem strávila každý den po dobu dlouhých třinácti let. Návrat do reality byl rychlý. Po několika sekvencích demi plié (polodřep), záklonů a ladného držení rukou pod úhlem 180 stupňů jsem začala cítit všechny svaly, které během podzimu zahálely při sledování Netflixu. A teď teprve přichází na řadu posilovací cviky. Dřepy a výpady nám daly zabrat, a tak se svalíme zpátky na podložku, abychom na závěr lekce meditovaly a tělo po cvičení zregenerovaly.
Naše dojmy z lekce
Den po cvičení jsme úpěly. „Bolely mě i ty malé mezižeberní svaly, které jsem po cvičení cítila poprvé v životě,“ vyprávěla mi Klárka a pokračovala: „Ale byla jsem nadšená, že si můžu užít dvě oblíbené sportovní aktivity – jógu a balet – dohromady. To je, jako když miluješ karamel i arašídy a koupíš si Snickers. Naopak mě nebavily dlouhé posilovací série, to jsem musela zatnout zuby.“ Problém jsme měly hlavně se správným provedením záklonů, chybně jsme je tahaly zády a bedry. A to se jinak než při osobním tréninku, navíc od lektorky s baletní konzervatoří, nedozvíte. Poté, co techniku bezchybně zvládnete, nic nebrání tomu, aby se z vašeho obýváku stalo vaše soukromé baletní pódium.
Osvojte si s námi základy ballet barre pomocí šesti základních cviků.