Životní styl
Čtyřdenní pracovní týden? Návrh, který se ve Španělsku může stát realitou
Čtyři dny práce, tři dny volna. Pokud patříte k lidem, kteří pátek považují za malou sobotu, pak si rychle obstarejte španělské pracovní povolení. Jižanský národ totiž uvažuje o tom, že v letošním roce zkrátí pracovní týden na čtyři dny. No není to mañana?
Zatímco naše prababičky snily o tom, že pracovní týden bude mít pět dnů, současná společnost touží po čtyřech pracovních dnech. Navíc to vypadá, že koronavirová pandemie tomuto odvážnému nápadu hraje do karet. Důkazem je návrh španělské vlády, vedené Pedrem Sanchezem, který pracuje s myšlenkou zkrácení pracovního týdne na 32 hodin nebo 4 dny. O vládním záměru už v prosinci informoval veřejnost španělský politik Pablo Iglesias, který zkrácení pracovního týdne vnímá jako novou podporu zaměstnanosti. „Pracovat méně, aby pracoval každý,“ zaznělo z jeho úst v rozhovoru pro španělskou televizi TVE. Podle jeho názoru by totiž čtyřdenním pracovním týdnem vznikla nová neobsazená pracovní místa.
Kratší týden, vyšší produktivita
I když se španělský politik odkazuje na myšlenku, že zkrácením pracovního týdne vzniknou volné pozice, nikde není psáno, že se tak doopravdy stane. Na druhou stranu lze předpokládat, že zkrácení pracovní doby povede ke zvýšení produktivity. Důkazem jsou údaje zveřejněné Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které porovnávají počet odpracovaných hodin s produktivitou zaměstnanců. Výsledky ukázaly, že ačkoliv mají Němci nejméně odpracovaných hodin ze zemí OECD, jejich produktivita je mnohem vyšší než u národů, které odpracovaly více než 1500 hodin za rok. Pokud tedy lamentujete nad tím, že jste neproduktivní a v práci prokrastinujete, možná nejste na vině vy, ale zákoník práce.
Peníze nejsou všechno
Se čtyřdenním pracovním týdnem jde ruku v ruce nejen vyšší produktivita, ale také lepší rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Navíc lze podle odborníků předpokládat, že toto nové pracovní schéma povede k rovnoprávnosti žen a mužů. Během čtyřdenního pracovního týdne si totiž partneři spravedlivěji rozdělí domácí a rodičovské povinnosti, které za běžných okolností plní především ženy.
Na druhou stranu je důležité podotknout, že se čtyřdenní pracovní týden může odrazit na výplatní pásce. V tomto ohledu záleží na tom, zda se Španělsko vydá podobnými kroky jako Francie, nebo zvolí zcela odlišnou strategii. Připomeňme, že Francouzi začali experimentovat s pětatřicetihodinovým hodinovým týdnem v roce 2000, kdy se zavázali, že mzda zaměstnanců zůstane po zkrácení pracovní doby stejná. Podobně se zachovala také novozélandská pobočka společnosti Unilever, která taktéž zkrátila svým zaměstnancům pracovní týden na čtyři dny, avšak nadále jim vyplácí plnou mzdu. Na tomto „pokusu“ spolupracuje společnost s University of Technology v Sydney, která tento pracovní systém vyhodnotí, a následně stanoví, zda je pro Unilever výhodné zkrátit pracovní týden všem svým zaměstnancům napříč kontinenty.
Produktivita v českých podmínkách
Zatímco Španělé už jsou jednou nohou ve čtyřdenním pracovním týdnu, Češi o zkrácené pracovní době mohou zatím jenom snít. Dobrou zprávou je, že alespoň svou pracovní produktivitu můžete zvýšit ještě dnes! V první řadě se rozlučte se zabijákem produktivity - multitaskingem. I když se mnozí domnívají, že zvládat dvě věci najednou, je kumšt hodný zaměstnance roku, opak je pravdou. Mnohem lepší bude, když úkoly budete plnit postupně, tedy jeden za druhým. Nedílnou součástí produktivního dne jsou také přestávky. Snažte se alespoň jednou za hodinu protáhnout, případně se projít po kanceláři. Uvidíte, že si váš mozek na chvilku odpočine a zregeneruje se. V neposlední řadě je také důležité, abyste se zbavili stimulů, které vedou k prokrastinaci. Vypněte si upozornění na sociálních sítích, nenechte se rozptylovat kolegyněmi a snažte se plně soustředit na daný úkol. Věříme, že to zvládnete!
A co vy? Chtěli byste mít čtyřdenní pracovní týden?