Jak nalézt a poznat sami sebe?
Existuje však ještě druhý podstatný faktor, který nám cestu k sobě při cestování výrazně usnadní – samota. Martin Heidegger kdysi řekl: „Samota je podmínkou pro autentický život, protože jen v této samotě je člověk schopen nechávat k sobě přicházet budoucnost tak, jak ta budoucnost sama chce.“ Bohužel samoty se spousta z nás dnes děsí, stejně jako onoho autentického života. Protože být sám sebou nemusí být po chuti ostatním a být sám se sebou může být mnohdy nepohodlné, děsivé a nebezpečné.
A tak dnes cestujeme obvykle v páru nebo skupině a dělají to i nezadaní. Potkal jsem ale ženu, která v jedenadvaceti letech během čtvrt roku procestovala sama velkou část Jižní Ameriky, včetně těch nejnebezpečnějších oblastí. Později se k ní v Ekvádoru připojila další osamocená cestovatelka, nakonec se ale rozhodla, že bude lepší, když bude opět cestovat sama. Když jsem s ní mluvil, její věk bych jí nehádal. A to nikoli kvůli vzhledu. A co můžete od cest k sobě čekat?
Norimberk: Únik z danosti
Bylo pozdní odpoledne, 30. dubna. Mířil jsem do obchodu s nábytkem v Čestlicích vybrat si obývací stěnu do nového bytu. U výjezdu z opuštěné čerpací stanice na brněnskou dálnici stály dvě dívky, takové šedé myšky, s cedulí: „Plzeň“. „Jó, holky, to budete muset mít fakt kliku, aby vám tady někdo zastavil a vzal vás zrovna do Plzně,“ řekl jsem si pro sebe a už už se chystal najet na výpadovku. Pak jsem ale zastavil a couvl zpět. Plzeň je hodinu cesty, o půl sedmé jsem v Čestlicích, to stihnu. Ukázalo se, že jsou to dvě sestry, studentky z univerzity ve Wroclawi. Po cestě do Plzně jsme skončili na Křivoklátu. Dorota ho znala z knih Oty Pavla, a když viděla dálniční ukazatel, nešlo jinak než tam zajet. Sice bylo už po zavírací době, ale protože tam byla svatba, vmísili jsme se mezi svatebčany a prošli si aspoň cimbuří a věž, která zůstala otevřená. Slunce zapadlo a bylo jasné, že prodejnu s nábytkem už nestihnu. Z hradeb byly na horizontu vidět první ohně, byly Čarodějnice. Pro Polky zajímavý úkaz.
Nakonec jsem navrhl, že bych je vzal místo do Plzně až do Norimberku. Nadšeně souhlasily, prý se tam vždycky chtěly podívat. To město miluju, byl jsem tam mnohokrát, ale toho večera to bylo jiné. Do Norimberku jsme dorazili po deváté večer. Když jsem holky po půlnoci vysazoval na čerpací stanici na dálnici A6, Dorota se mi dlouze podívala do očí a řekla: „Musíš dělat každý týden jednu takhle bláznivou věc!“ Věděl jsem, že to není možné, pokud člověk zároveň musí pracovat. Ale také jsem si řekl, že kdyby to byla byť jedna věc měsíčně, na konci roku budu mít 12 zážitků, o kterých pak budu moct vyprávět vnoučatům.
Tohle byla má první a zároveň nejdůležitější cesta k sobě. O pár dní později mi od holek dorazil pohled ze Švýcarska. Země, kde jsem nikdy předtím nebyl, protože nelyžuji. To léto jsem se tam ale podíval a ve sněhové bouři si ve 3500 metrech náhodou stopl sněžnou čtyřkolku, která mě dovezla do bezpečí. A jak jsem se dostal do Švýcarska? Po pár dnech mě přestal bavit karlovarský filmový festival, rozloučil jsem se ve Varech s přáteli a vyrazil směrem k Bodensee. To léto vznikl koncept, který jsem nazval Eurosingletrip – jeden muž, jeden kufr, jedno auto, jedno pravidlo, jedna země a jeden den.