5 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí
Pokud patříte k těm, které si dávají pravidelně prvního ledna nějaké to předsevzetí, jež po pár dnech stejně poruší, pak byste to letos měla zkusit jinak. Nadšení je sice prima věc, ale jakmile nemáte správnou motivaci, výsledek se jen stěží dostaví.
Zajímá vás, proč se po pár dnech nebo týdnech odchýlíte od dodržování předsevzetí, nebo je dokonce přerušíte úplně? Odborníci tvrdí, že je to proto, že stanovení cíle je proces, který vyžaduje určité usilí k dosažení. A velkou chybou je, že si lidé dávají více předsevzetí, než je vůbec reálné splnit. Mnohem efektivnější je, když se zamyslíte nad tím, co chcete skutečně změnit, a zaměříte se jen na jednu věc.
Musíte mít motivaci a nesmíte být pohodlní
Změna vyžaduje, abychom se do toho pořádně obuli, tedy abychom na sobě ‚makali‘ a byli jsme skutečně silně motivovaní. Jak říká Darlene Lancer, koučka a psycholožka, chcete-li být motivováni, musíte do toho vložit i svoje srdce. „Pro realizaci svých cílů a předsevzetí musíte být opravdu silně motivováni, a hlavně musíte opustit ‚zónu pohodlí‘. Najdete-li inspiraci, naplní vás to energií a silou, což vás naplní pozitivními emocemi, které pomůžou překonat strach a pochybnosti. Je důležité mít na paměti i to, že váš cíl by měl být v souladu s vaším niterným přesvědčením – jedině tak můžete vytrvat. Pokud si dáváte cíle kvůli někomu jinému, a ne kvůli sobě, jen těžko je dodržíte.“
Bez sebekázně to nepůjde
Kromě touhy a motivace je zapotřebí také sebekázeň. „Úspěch tvoří 99 procent dřiny a jen jedno procento inspirace a motivace,“ říká psycholožka. Změna vyžaduje soustředění a trvalé úsilí, výsledky nepřijdou hned. Proces, který vede ke splnění vašich cílů, je cestou, která není rovná, ale klikatá, a pohybujete se po ní spirálou – chvíli jdete dopředu, chvíli to ‚klouže‘, na chvíli se zastavíte a pak zase poskočíte dopředu. I proto je tak snadné nechat se odradit a na splnění se ‚vykašlat‘. Člověk musí vědět, že nepříjemné pocity prostě přicházejí, můžete se cítit zmatení, můžete pociťovat úzkost. Vědecké studie ukazují, že v průměru vyžaduje změna návyků nejméně dva měsíce bdělého sledování sama sebe. Chce to trpělivost, a tu každý nemá – ovšem i ta se dá natrénovat.
Tipy, jak vytrvat a dosáhnout cíle
-
Akční plán: Vždy je lepší rozčlenit si cíl do menších kroků, po týdnech a měsících. Tyto kroky můžete zaznamenat do seznamu, který si můžete ‚odškrtávat‘. Když je cíl rozčleněn do více kroků, cesta ke splnění bude zvládnutelná a lépe proveditelná.
-
Sebevědomí: Lidé často hledají různé terapie, které by jim pomohly zvýšit sebedůvěru, a snáze tak překonávat překážky. Pokud totiž máte potíže se změnami starých návyků, musíte zvýšit sebeuvědomění, abyste to dokázala. Účinná je denní meditace, vedení deníku a podobně – to jsou podle odborníků užitečné nástroje k monitoringu vlastního chování.
-
Zpětná vazba: Sklíčenost a počáteční odrazování je naprosto normální, proto se staňte sama sobě pozitivním trenérem a dávejte si neustále zpětnou vazbu. Chvalte se, buďte k sobě milá a nebuďte negativní. Oceňují se i malé známky pokroku. A když na okamžik polevíte? Nevadí, hlavní je, aby vás krok zpět neochromil zcela. Přiznejte si, že nikdo není dokonalý, a znova najděte motivaci, abyste nesklouzla do starých kolejí, ale naopak abyste se dostala rychle na závodní dráhu.
-
Vize: Chcete-li mít silnou motivaci ke změně, pokuste se sama sebe vidět šťastnou a sebevědomou. Spíše než se zaměřovat na to, co nechcete, se zaměřte na to, co si přejete.
-
Podpora okolí: Některé změny s sebou nesou nebezpečí a jsou náročné, například změny po rozvodu, stěhování do nového města apod. Tyto změny vyžadují také odvahu a podporu okolí. Je těžké zlomit závislosti a zvyky, a to zejména v případě, že jde o drogy, sex nebo jídlo. Proto je prospěšné obklopit se lidmi, kteří vám dodají odvahu – rodina, přátelé, psychologové, koučové a podobně. Mnozí lidé podnikají změny na vlastní pěst a zvládnou to. Pokud je to pro vás těžké, není žádná ostuda požádat o pomoc někoho, kdo je nad věcí.