Home office z tropického ráje? Bermudy a Barbados nabízí speciální víza pro digitální nomády
Šumění moře jako budík, kancelář mezi palmami jako standard a chytání bronzu jako každodenní součást pracovních pauz. Vítejte v nové době, kdy home office není sprosté slovo a práce z tropického ostrova není bláznovina.
V posledních měsících zaznamenali bermudští vládní úředníci zvýšený zájem o prodloužení devadesátidenních vstupních víz. Nešlo o pouhé dovolenkáře nebo movité seniory, kteří by na britském ostrově chtěli chytat bronz. Spíše se jednalo o lidi v produktivním věku, kteří v současné době mohou pracovat vzdáleně, respektive mají home office. Na to konto bermudská vláda schválila pracovní program Work from Bermuda, díky kterému můžete rok legálně žít a pracovat právě z tohoto ostrova.
Kolik stojí kancelář na pláži?
Jak už to tak bývá, nic není zadarmo, a v případě práce z Bermud to platí doslova. Pokud byste se rozhodli žít a pracovat z tohoto místa, pak si rovnou připravte částku 263 $, která je nedílnou součástí žádosti. Zároveň musíte předložit platné zdravotní pojištění, prokázat "dostatečné" finanční prostředky, a pokud jste student, pak také studijní potvrzení. Jakmile splníte tyto podmínky, stanete se dočasným rezidentem Bermud.
Nutno podotknout, že Bermudské ostrovy nejsou jediné místo na světě, které zareagovalo na novou dobu. Pracovat za celoročního svitu slunce můžete také z karibského ráje Barbadosu. V tomto případě vás ale "kancelář" vyjde mnohem dráž. Jenom vstupní poplatek činí 2 000 $ pro jednotlivce a 3 000 $ pro rodiny. Mimo to Barbados také požaduje, aby váš roční příjem byl nejméně 50 000 $.
Když vás vzdálená země neláká
Pokud patříte mezi lidi, kteří ke štěstí nepotřebují moře, písek a slunce, pak můžete využít i nabídky evropských států. Například Estonsko plánovalo roční program pro digitální nomády už dva roky před pandemií koronaviru. Projekt Digital Nomad Visa nakonec vzešel v platnost 1. srpna letošního roku a estonská vláda si od něj slibuje zvýšení turistického ruchu. Estonsko v této oblasti nelenilo a ještě před spuštěním Digital Nomad Visa provedlo průzkum na americkém trhu. Z průzkumu následně vyšlo najevo, že 57 % respondentů uvažuje o home officu z jiné země, přičemž jejich hnací silou jsou levnější životní náklady a kulturní zážitky. Toto číslo bylo mnohem vyšší u pracovníků ve věku od 18 do 34 let (63 %) než u lidí starších 55 let (38 %).
Lze efektivně pracovat z jiné země?
Koketujete s myšlenkou home office ze vzdálené destinace? V první řadě je důležité zjistit, zda je tomuto rozhodnutí nakloněn i váš zaměstnavatel. Některé firmy sice umožňují home office, ale předpokládají, že v případě potřeby nebo důležité porady se dostavíte do společnosti osobně. Pokud v tomto ohledu máte jasno, pak si zjistěte, jaké jsou životní náklady v dané zemi. S tím vám nejvíce pomůžete webová stránka Numbeo, na které zjistíte, kolik v dané zemi stojí potraviny, nájem nebo třeba večeře v restauraci. Zároveň není od věci chvilka sebereflexe. V případě, že jste společenský člověk, který má sklony k prokrastinaci, nedokáže dodržet deadliny a k životu potřebujete pevný režim, pak na home office ze zahraničí rovnou zapomeňte.
ČTĚTE TAKÉ: Ve kterém městě se budete cítit jako v bavlnce?
POŠTOVNÉ ZDARMA
Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.