BLOG MONIKY WHITE: Designové trendy z Paříže - barvy, mosaz a hlavně palmy
Designérka a majitelka obchodu Le Patio každé září navštěvuje Paříž. “Nejen že ráda znovu navštěvuji město, kde jsem prožila kus života, ale vždy se těším na to, až uvidím, v čem lidé chodí na ulicích, v jakém stylu jsou naaranžované výlohy předních módních domů a designových obchodů a jaké uvidím přehlídky designu na veletrhu Maison & Objet. Jsou tu k vidění nejen nové kolekce nadcházející sezóny, ale především cítit duch doby a nové trendy, které přináší,” říká.
Je zřejmé, že 70. léta jsou nadále silnou inspirací nejen v módě, ale i v designu. V interiérech se to projevuje jednak použitými materiály – mosaz, mramor, tapety, koberce a velmi tropické barvy - zelená, cihlová, vínová, tyrkysová, a to vše je často doplněno palmovými motivy. Palmy jsou na tapetách, potiscích látek nebo je alespoň musíte mít živé v květináčích.
Nejlepší design je často k vidění v restauracích a hotelech, proto jsme si vytipovali několik nově otevřených míst zrekonstruovaných slavnými designéry. Navíc momentálně s manželem pracujeme na rekonstrukci budovy s kavárnou, která je částečně ze 70. let, proto nás zajímalo, jak se s tímto obdobím poprali slavnější kolegové.
Mosaz je cool
Tom Dixon je autorem velmi diskutované rekonstrukce ikonického Le Drugstore (https://restaurantledrugstore.com/en/ledrugstore) na Champs-Élysées. Je to místo, kde se lze tradičně do pozdních nočních hodin najíst nebo nakoupit. Myslím, že se rekonstrukce velmi zdařila - působí nenásilně, člověk má pocit, že prostor takhle vypadá po desetiletí a přitom je velmi precizní a krásný v detailu. Úžasné „dixonovské“ lampy z mosazi zdobí strop ve tvaru včelího úlu, otevřená mramorová kuchyň je opravdu krásná a je zážitek pozorovat balet kuchařů v černém na pozadí bílého mramoru a mosazného baru. Doporučuji se usadit do pohodlných barovek a vše pozorovat se sklenkou vína.
Nenápadný luxus: Monsieur Bleu
Nedaleko Champs-Élysées je také Palais Tokyo, kde sídlí Muzeum moderního umění s fantastickou sbírkou umění 1. poloviny 20. století. V budově, která je v okázalém Art Deco stylu, je další nový magnet pařížské gurmánské scény, zrekonstruovaná restaurace Monsieur Bleu (https://monsieurbleu.com/), jejíž interiér navrhnul známý architekt Joseph Durand. Atmosféru tohoto místa nejlépe vystihují její majitelé, když říkají: „ Jsme to, po čem toužíme – boho, gastronomičtí dandyové a umělci.“ Byla jsem nadšená z barevnosti a krásných luxusních materiálů, jako je mramor a samet, které se naprosto nekonvenčně potkávají s vlnitým betonem nebo starou cihlovou zdí, která je záměrně neopravená. Vše působí harmonicky a neokázale, ale když se zaměříte na detaily, vidíte kvalitu. Navíc odtud máte pěkný výhled na Eiffelovku, můžete jít i na terasu. Je to zkrátka skvělý tip, kam jít za povedeným současným designem a zároveň si užít Paříž.
Po letech severského minimalismu Joseph Durand a Tom Dixon patří mezi architekty, kteří znovu navracejí interiérům pocit luxusu v krásných detailech, barevných kombinacích a používání ušlechtilých materiálů. Přitom neváhají odlehčit luxusní materiál obyčejným betonem nebo cihlami. Kdo má chuť aplikovat tento trend doma, aniž by měnil celý interiér, může zkusit sametové polštáře nebo mosazný stolek s mramorem.
Fondation Cartier
Zážitek jsme měli také na druhém, levém břehu Paříže, kde je na Montparnassu Fondation Cartier sponzorovaná slavnou značkou ( https://www.fondationcartier.com/#/en/home/). Už samotná budova je architektonický skvost od Jeana Nouvela. Za navštívení stojí i její zahrada, která je téměř pralesní oázou uprostřed města: udržovaná, ale přesto v ní vládne přirozenost a určitá divokost. Vysoké staré stromy zasadil samotný Chateaubriand. Skvělá varianta pro odpočinek s tím, že si dáte vynikající kávu ve žlutém bistru.
V prostorách jsou často k vidění dobré výstavy. My měli štěstí na výstavu fotek zaměřených na auta – a tak bylo příjemné pozorovat hravost dětí i dospělých, které přitáhnul venku vystavený exponát starého auta, které hrálo jazz, když jste si do něj sedli.
Móda: Nebojte se barev a exotiky
Pokud pomineme všude přítomné palmy, dalším trendem, se kterým se musíme vyrovnat, je „mongolský hippie“ styl, který zasáhnul všechny kategorie obchodů a butiků. Byl k vidění ať už v luxusním concept storu Colette nebo v Zaře. Jak jsem se dozvěděla od jedné majitelky módního butiku, která má třicetileté zkušenosti v oboru, tento trend je zřejmě inspirovaný kolekcí Yves Saint Laurenta ze 70. let, kterou tvořil se svou múzou Loulou de la Falaise.
Spousta střapců, třásní, kapuce, temné barvy, těžké šperky – to vše dohromady může být pro naše středoevropské poměry příliš. Proto bych si zřejmě z tohoto trendu vybrala jen pár prvků a kombinovala je s jednodušším oblečením.
Jediný, kdo se vymykal trendu jungle a Hippie 70’s, byl Chanel, který dává přednost základním barvám, jako jsou modrá, žlutá a červená a černá.
Jsem tedy zvědavá, jaké barvy uvidím v Paříži za rok!