Dubnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové
Milé čtenářky, v době, kdy píšu tento úvodník, zapínám televizi. Moderátor ohlašuje pořad Národ sobě - kultura tobě. Při první písničce od skupiny Lucie mi zvlhnou oči. Při druhé od Chinaski regulérně brečím
A přicházejí další protagonisté, ze kterých doslova tryská radost, vášeň a touha předvést ze sebe to nejlepší skrz obrazovky až do našich srdcí. Fascinovaně zírám na živý koncert s živými lidmi. To, co bývalo kdysi normální, mi připadá jako zjevení, připomínka toho, čeho si člověk nevážil, když svět byl ještě v pořádku. Promiňte, že jsem se tak dojala. Možná se mnou cvičí hormony, možná jsem jen dala průchod dlouho potlačované frustraci, se kterou v dnešní době bojujeme všichni. Hudba je jazykem našich emocí, proto se někdy při jejím poslechu neubráníme dojetí. Nebo naopak umí vyvolat radost a donutí nás tančit. V dubnové Marianne v článku hudební skladatelky Michaely Polákové (str. 64) se dozvíte například i to, že každodenní přehrávání hudby vám může zásadně zlepšit náladu a snížit deprese už za dva týdny pravidelného poslechu. Kromě toho vám může pomoci zlepšit kognitivní funkce mozku, zkvalitnit spánek nebo dokonce zhubnout. Aha! To chceme, viďte.
Milé čtenářky, ten živý koncert v televizi mě vyburcoval k tomu, že jsem si v iTunes vytvořila svůj optimistický playlist s písněmi, které miluju a které mě provázejí životem. Jsou mezi nimi interpreti jako třeba Beatles, Pink Floyd, Rolling Stones, Dire Straits Simon & Garfunkel, James Brown, The Doors, Leonard Bernstein, Justin Timberlake, Lucie, Chinaski, Mozart, Dvořák a mnoho dalších.
A teď mě omluvte, zrovna mi hraje Happy od Pharrella Williamse a u toho se fakt sedět nedá. Těším se na vás příště, opatrujte se, buďte zdravé!
Dubnovou Marianne si můžete objednat až domů do schránky s poštovným zdarma zde.