V království trofejí, psů a kohoutů
Na začátku rekonstrukce svého domu uzavřeli manželé Zachovalovi nepsanou dohodu...
„Hrála zásadní roli, protože bez ní bychom se museli už dávno rozvést,“ říkají…
"Přestavba domu je neustálý konflikt,“ říkají Irena a Vladimír Zachovalovi v domě na Dobříšsku, který vznikl z dvě stě let staré zdevastované usedlosti a dnes má v přízemí a v patře více než deset místností s podlahovou plochou kolem 250 m². „Moje největší zásluha je, že jsem hned na začátku řekl: Když budeme mít na něco při rekonstrukci rozdílný názor, řekneme si ho, vyslechneme se, ale nakonec se to udělá podle Ireny,“ zasvěcuje nás Vladimír do toho, jak se i jiní svéhlaví manželé mohou vypořádat s jednou z nástrah při budování rodinného sídla.
Slovo sídlo v případě Zachovalových není nadnesené, protože k domu patří rozsáhlé pozemky a při pohledu z ulice dům svým stylem i rozměry připomíná malý zámek. V několika zdánlivých drobnostech si Vladimír prosadil svoje. Například kolem zahrady je kamenná zeď a pozemek není do ulice odhalený tak, jak si původně přála Irena. Jinak ale manželé svoji nepsanou dohodu dodrželi. A především se shodli na tom, že v souladu s historizujícím stylem domu bude pojatý také interiér.
„Váhali jsme, jak moc daný styl držet v kuchyni a v koupelně, ale nakonec jsme ani tam nezvolili modernu,“ poznamenává Irena. A prozrazuje, že až stávající kuchyň doslouží, ráda by ji vyměnila za jinou, tvarově čistší, moderní a praktičtější na údržbu. „Řeknu vám, jak to s kuchyní nakonec bude,“ svěřuje se Vladimír. „Vlastní kuchyňská část se zmenší a posune víc k oknu, zatímco ve zbytku místnosti bude kanapátko pro pejsky…“ V rodině, jejíž dvě děti se už osamostatnily, hrají psi důležitou roli – opečovávají jich tu nyní sedm, od nalezence voříška Laca přes bernardýna Buchtu až po stafordšírské teriérky Nánu a Babušu.
„Část podlah jsou ještě původní prkna stará přes dvě stě let. Podařilo se je zachovat a zrenovovat, ale i škrábance na nových prknech svědčí o tom, že je u nás čilý psí provoz,“ říkají manželé. A pochvalují si, jak je osvobozující najít zalíbení v ošoupaných a zašlých věcech. „Protože pak není žádný stres z toho, když něco ošoupané skutečně je,“ vysvětlují. Dům i přes svoji rozlehlost působí útulně a má jednotící styl s patinou. Což je zásluha Ireny, ale i dcery Báry a Vladimírova bratra Ilji.
Barbora Zachovalová je designérka, jejíž kreativita nejednou zaujala například na výstavě Designblok. Spoluzaložila také značku Vohoz s designovými doplňky. V domě rodičů je Bára autorkou originální výmalby. U schodiště, v obývacím pokoji, v ložnici rodičů, v hostinském pokoji i jinde v domě je na stěnách s výrazně barevným podkladem bezpočet ručně malovaných motivů inspirovaných Dálným východem. Každá malůvka je originál, na stěně za policemi v komoře je dosud stěna, na níž si autorka zkoušela prototypy. „Do obýváku chtěla malovat muchomůrky a to už se mi zdálo moc. Nevylučuji ale, že se k tomu motivu někdy v jiné místnosti vrátíme,“ říká Irena.
Na jedinečném duchu domu se podepsal také Vladimírův bratr Ilja, umělecký kovář z Jeseníků. „Původní vrata domu byla v hrozném stavu, vrstvy letitých laků na nich byly zatvrdlé, a tak všichni řemeslníci navrhovali vrata vyměnit. Můj bratr jako starší ale rozhodl: Musí se obnovit tyhle! Takže tu kromě jeho kovářských prvků máme i krásná a původní vrata coby věčnou vzpomínku na Ilju,“ říká Vladimír.