Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Rodinný byt v Braníku: Prostor, který myslí i na bezpečí dětí

Tento stylový byt v Braníku na ploše 110 m² přináší nejen krásný výhled, ale také důmyslné řešení interiéru. Mladá rodina si zde díky chytrému uspořádání prostoru užívá moderní bydlení, které klade důraz na bezpečnost, praktičnost a pohodlí pro děti. Ať už jde o kuchyňský ostrůvek s integrovaným jídelním stolem, bez ostrých rohů, nebo designový nábytek, tento byt ztělesňuje ideální rodinné bydlení v harmonii s přírodou.

Terezie Benoni | 25. 11. 2024

Byt o výměře cca 110 m2se nachází v novostavbě bytového domu v Braníku. Zadáním majitelů pro architekty bylo vytvořit moderní útulné bydlení v tlumených neutrálních tónech. „Úprava dispozic nebyla možná, jednalo se tedy zejména o logičtější řešení bytu pomocí vestavěného a volného nábytku a vizuální stránku. Nové řešení reaguje na konkrétní potřeby mladé rodiny s dětmi. Hlavní sezení v obývací části je nyní správně orientováno tak, aby poskytovalo atraktivní výhledy z bytu. Bylo nutné co nejvíce zvětšit prostor obývacího pokoje, ponechat ho bez nábytku, aby se vytvořilo „dětské hřiště“ pod dohledem mámy z kuchyně,“ vysvětluje architekt Marek Povolný z architektonického studia Gama. V kuchyni byl vytvořen kuchyňský ostrůvek, do kterého je zasunut jídelní stůl. Stůl v této pozici zaručuje dostatečný prostor pro běžné fungování celé rodiny. Pokud je třeba zvětšit kapacitu míst, jednoduše se vysune a přidají se další židle. Veškerý volný nábytek je bez ostrých rohů, což přispívá k bezpečnosti malých dětí. „Další důraz byl kladen na trvanlivost použitých materiálů. Proto byla zvolena keramika na často používané plochy. Jedná se zejména o kuchyňskou desku a stoly – jídelní i konferenční. Díky stálosti materiálu je možné využít stolky bez problémů i na terasu. Keramikou jsou rovněž obložena dvířka vysokých skříní v kuchyni.”

Galerie: Byt v Bráníku s motivem vln

Čtěte také: Okouzlující a pečlivě zrekonstruovaný dům postavený už v 19. století dokonale slouží mladé rodině

Současný majitel dům posledních deset let opravuje tak, aby obnovil jeho původní krásu. Původně sloužil ševci a jeho rodině a dodnes je rustikální chloubou.

Bílá barva, dřevo a  příjemné místo pro život

Barevně a materiálově je celý byt laděn jako kontrast měkkých a tvrdších tónů a tvarů. Bílá barva a dřevo versus šedý lak, tmavá keramika, černé doplňky, lepidlem ošetřené stropy a stěna v obývacím pokoji či vstupní hale. Ke zjemnění došlo i použitím motivu vlny na truhlářských konstrukcích. Zde zase vzniká kontrast mezi tvrdou vlnou na knihovně a kuchyni s měkkou na závěsech a záclonách. Vlnka je v obývací části všude přítomná. Objevuje se nejen na dvířkách kuchyně, kuchyňském ostrůvku a knihovně, ale i na světlech. „Dominantou prostoru je veliké plstěné světlo nad jídelním stolem, jehož stínidlo rovněž obsahuje detail vlny. Díky svému materiálu přispívá i ke zlepšení akustiky velkého obývacího pokoje. Další zjemňující prvek je „mini zahrádka“ na bylinky či jiné květiny integrovaná přímo do ostrůvku kuchyně, což bylo i přání paní domu. Návrh ložnice reaguje na kosý tvar domu a opět jako v obývacím pokoji napravuje ne příliš zdatně vyřešenou dispozici. Vymyšleno bylo pódium a postel částečně levitující nad zemí. K odhmotnění konstrukce postele přispívá i podsvícení vykonzolované části. Vyvýšené pódium funguje zároveň i jako noční stolek pro odkládání věcí. Komfortní je zabudovaná indukční nabíječka přímo v truhlářské konstrukci. Polstrování za zády postele netradičně volně přechází i na strop. Vytváří tak spolu s pódiem „box“ na spaní v odstínu šedé barvy. „Vstupní hala používá obdobné výrazové prostředky použité v ostatních místnostech. Dřevo, bílé a šedé truhlářské konstrukce, polstrování identické jako v ložnici, šedé stavební lepidlo místo stěrky a bílá malba. Tím se všechny místnosti logicky propojují v jeden celek. Na konci chodby je vložena zrcadlová skříň, což způsobuje zajímavý nekonečný efekt. Hravost zajišťují jakoby nahodile rozmístěná světla a věšáky, které zároveň na skříních plní úlohu úchytek. Díky výborné spolupráci s investory, kteří se aktivně podíleli na návrhu, vzniklo nejen inspirativní prostředí pro navrhování bytu, ale hlavně příjemné místo pro život,“ dodává architekt.

Interiér roku

Soutěž pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty do 15.února 2025. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky MARIANNE BYDLENÍ jsou mediálním partnerem soutěže.

Čtěte také: Denisa úžasně proměnila centrální místnost zrekonstruovaného mlýna na Prachaticku

Základ interiéru byl v pořádku, ale nábytek a zvolená barevná paleta tento potenciál vůbec nevyužily. Bylo potřeba dostat do prostoru světlo a zařídit ho tak, aby z provizorní místnosti vznikl krásný funkční pokoj. Malý zázrak se jí podařil jednoduchým způsobem: Všechno staré kompletně pryč a nové dovnitř!
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Chytré bydlení: Jak se kuchyně, obývák a ložnice vejdou do jednoho pokoje? Tento minibyt to zvládá s přehledem

Chytré bydlení: Jak se kuchyně, obývák a ložnice vejdou do jednoho pokoje? Tento minibyt to zvládá s přehledem

Byt
Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Kousek historie, kousek ráje: Byt v domě z přelomu století uchvátí svým kouzlem

Byt
Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Prostorné bydlení s dechberoucím výhledem na Prahu: Vítejte v jedinečném pražském penthousu

Byt
Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

Objevte skrytý poklad v Českém Krumlově: Umění, historie a design

×