Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Úzkost z produktivity aneb Když máte pocit, že stále "dost" nepracujete

Pracujete od nevidím do nevidím? Staráte se o rodinu a domácnost? A přesto večer uleháte s pocitem, že jste pracovní úkol měla dokončit lépe a namísto studené večeře jste měla servírovat alespoň dvouchodové menu? Vítejte ve světě, který je ovládán úzkostí z produktivity.

V posledních letech se nám tady rozmohl takový nešvar. Stírá se hranice mezi pracovním a soukromým životem, tlak na výkon je neúprosný, a navíc nad většinou z nás visí Damoklův meč v podobě možného vyhazovu. Když k tomuto napětí připočítáme ještě domácí povinnosti a změnu rutiny zapříčiněnou pandemií koronaviru, pak si přímo koledujeme o úzkost z produktivity.

To mimochodem potvrzuje i nový výzkum od společnosti Microsoft Surface, který poukázal na to, že dvě třetiny zaměstnanců (63 %) zažívá v důsledku přetížení stres, přičemž 42 % tvrdí, že v pracovních povinnostech neustále zaostává. Zajímavé je, že úzkost z produktivity je doménou žen. Podle výzkumu tři z pěti žen cítí, že nepracují dost oproti svým kolegyním nebo kolegům. 

Mohlo by se vám líbit

Proč neustále odkládáme malé a nenáročné úkoly?

Máte na svém to-do listu drobný úkol, u kterého stále chybí červená fajfka? Víte, že jeho splnění vám zabere maximálně deset minut, a přesto se k němu nedokážete dokopat? Vítejte ve světě lidí, kteří tak dlouho odkládají drobné úkoly, až se potýkají s velkým problémem.
marianne.cz

Vnitřní perfekcionalistka

Nechceme za všechny problémy světa vinit pandemii koronaviru, přesto platí, že pandemie výrazným způsobem promluvila do úzkosti z produktivity. Psycholog Rajvinder Samra se domnívá, že práce z domova v nás zasela semínko pochybnosti o našem pracovním výkonu, a zároveň nás odpojila od přímé zpětné vazby našeho nadřízeného. Navíc se mnoho lidé obávalo, či stále obává, o práci, což logicky vede k většímu pracovnímu nasazení, které hraničí s přehnaným perfekcionalismem. Ve výsledku si ale tímto stylem pracovního života zaděláváme na jediné – úzkost z produktivity!

Navíc se nelze divit, že úzkost z produktivity tíží především ženy. Přece jenom stále v mnoha rodinách funguje model, kdy většina rodičovských povinností padá na hlavu ženy, což obzvláště během pandemie koronaviru může vést k velmi náročným situacím. Zavřené školky a školy, karanténa, domácí výuka, péče o domácnost a k tomu pracovní úkoly rozhodně nevedou k psychické pohodě a pocitu, že práci zvládáme na jedničku s hvězdičkou. Podle psychologa si navíc musíme uvědomit, že ženy jsou mnohem větší perfekcionalistky než muži, a tudíž od sebe očekávají téměř nezvladatelné výkony.

Info ikona
To-do

Pomocníci proti úzkosti

Na úzkost z produktivity rozhodně neexistuje zázračná pilulka, po jejímž polknutí byste měli pocit, že všechno zvládáte na výbornou. V první řadě totiž musíte změnit své vnitřní nastavení. Věřte, že podobné pocity zažívá většina z nás, a tak se nemá smysl porovnávat s jinými ženami, kolegyněmi nebo kamarádkami. Jednoduše přijměte skutečnost, že nelze být dokonalá matka, manželka, zaměstnankyně a milenka. Následně není na škodu, když promyslíte, zda všechny aktivity, které během dne činíte, činit musíte. Zkuste si s partnerem lépe naplánovat péči o domácnost a děti, a to tak, abyste veškeré povinnosti nenesla jenom na svých bedrech. Uvidíte, že i drobná změna se pozitivně promítne na vašem vnitřním pocitu.

Také u pracovních povinností je důležité, abyste dokázali rozdělovat podstatné úkoly od nepodstatných. Při plnění důležitých úkolů si dejte záležet. Ale opravdu je důležité, abyste každou tabulku měli vypiplanou do posledního políčka? Stejně tak vám pomůžou tzv. to – do listy, na které si pište nejen věci, které hoří, ale i malé úkoly, které ve finále také zaberou nějaký čas. Rázem zjistíte, že během dne dokážete „odbavit“ mnoho úkolů.

A v neposlední řadě se nebojte svého nadřízeného požádat o zpětnou vazbu. Obzvláště to platí v momentě, kdy pracujete z domova, a tudíž se s nadřízeným vídáte jenom při skupinových poradách na Teamsech. Nebojte se nadřízeného zeptat, zda je s vaším pracovním nasazením spokojený, případě proberte, co můžete zlepšit. Jeden rozhovor se šéfem leckdy dokáže úzkost z produktivity zahnat do kouta.

Mohlo by se vám líbit

Je prekrastinace horší než prokrastinace?

Zaparkujete na prvním místě, které spatříte, i když to znamená, že k obchodu půjdete déle? Splníte pracovní úkol ještě před tím, než vás šéf o to požádá? A při úklidu rychle naházíte oblečení do skříně, aniž byste ho pečlivě roztřídili? Pokud jste alespoň na dvě z těchto otázek odpověděli ano, pak jste prekrastinátor! Vítejte v klubu.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit