Introvertem proti své vůli
Už ve školce jste zjistili, že nepatříte k nejupovídanějším a nejpřátelštějším dětem? Následně jste si svou introvertní teorii potvrdili hned v první třídě, kde jste nová přátelství poctivě budovali po několik týdnů? Střet s introvertní realitou možná v daný okamžik zabolel. Pochopili jste totiž, že nikdy nebudete patřit k oblíbeným „bavičům třídy“ ani k lidem, kteří se na potkání dokážou bavit s kýmkoliv.
V tento okamžik ve vás možná začalo klíčit semínko závisti vůči extrovertům. Jenže, čím více jste se snažili být jako vaši extrovertní přátelé, tím větší křeč přicházela. Nebyli jste ani sami sebou, ani vytouženým extrovertem. A zároveň jste ztráceli svou tichou sílu, kterou je každý introvert obdařen.
Čas introvertů
Největší problém introvertů paradoxně nespočívá v tom, že jsou introverti. Mnohem víc jim ubližuje, jak na ně zkratkovitě nahlíží společnost. Někteří lidé je mohou vnímat jako nepřátelské či odtažité, jiní mají pocit, že introverti „nemají co říct“. Ani jeden z těchto názorů ale není pravdivý. Také introverti jsou společenští lidé, kteří jsou rádi v obklopení přátel. Jediný rozdíl ale spočívá v tom, že zatímco extroverty společnost nabíjí, introverty může po čase „vybít“.
To potvrzuje i vědecká teorie, která říká, že v našem mozku máme dvě důležité chemické látky – dopamin a acetylcholin. Dopamin si můžeme představit jako „shot“ energie, který přichází ve chvíli, kde se setkáváme s novými lidmi nebo riskujeme. Zatímco extroverti po domanimu šílí, introverti jsou na tuto chemickou látku velmi citliví. A tak jim větší radost dělá chvíle, kdy se v mozku uvolňuje acetylcholin. K tomu dochází, když se na něco koncentrují nebo si čtou. Pokud pochopíme, že všechno je „jenom chemie“, pak se introvertům i extrovertům bude společně mnohem lépe žít.