Spolupracujete jako sponzor s Asociací pro porodní domy a centra (APODAC), o jakou změnu v oblasti porodů se konkrétně snažíte?
O rozšíření sítě možností porodní péče, tedy vznik porodních center. První vlaštovky vidíme už dnes, například Fakultní nemocnice na Bulovce a v Brně jsou nejznámější. A také o vznik porodních domů, které budou poskytovat kontinuální péči porodních asistentek pro ženy těhotné, rodící i ty v šestinedělí. Tato organizace se zároveň snaží, aby každý nový projekt skutečně splňoval evropské a mezinárodní standardy. Aby zkrátka nedošlo k tomu, že se pověsí krásnější závěsy, začne se to nazývat porodním centrem, ale pojede se ve starých zajetých kolejích.
Je vaším cílem nějakým způsobem dosáhnout změny legislativy ohledně porodů?
Cílem určitě je postavit samostatně stojící porodní dům na několika místech, dále by především pomohlo změnit legislativu tak, aby přispěla ke zlepšení péče o ženy těhotné, rodící i v šestinedělí. Stávající legislativa například stále neumožňuje aby porodní centra nebo porodní domy vedly porodní asistentky, protože nemohou de iure pracovat samostatně.
Jak by podle vás a iniciativy APODAC měla správně vypadat práce porodní asistentky?
Porodní asistentka je plně kvalifikovaný, vysokoškolsky vzdělaný zdravotník, který má kompetence autonomně poskytovat péči o ženu v těhotenství, při porodu i v šestinedělí. Je tedy správné, aby mohla tyto kompetence vykonávat bez zbytečných byrokratických nebo administrativních překážek. Například by její služby měly být hrazené zdravotní pojišťovnou, jedině tak se z nich nestane elitní záležitost. Aktuálně máme teoreticky nárok na tři hrazené poporodní návštěvy porodní asistentky. Ale je k nim nezbytná indikace gynekologem, což je nesmyslné. Většina žen tak není schopna této možnosti využít. Buď si tedy musí tyto služby hradit ze svého a nebo se jich vzdát. Dále je samozřejmě nutné, aby měly porodní asistentky pracoviště, v nichž mohou poskytovat kontinuální péči a kde mohou autonomně pečovat o fyziologicky těhotné a rodící ženy. Taková pracoviště představují právě to, o co usiluje iniciativa APODAC. Podle oxfordské Birthplace study právě tato zařízení vykazují ty nejlepší výsledky.
Co aktuálně brání tomu, aby se síť porodních domů a center rozrostla a mohla fungovat?
V zásadě si myslím, že problém tkví zejména ve strachu z neznámého. I přes fantastickou statistiku ze zahraničí by se pořád jednalo o přístup, který u nás v Česku není od první republiky běžný. Zároveň není tajemstvím, že určitá skupina převážně starších českých odborníků se zdá být jaksi „zaseklá“ ve staré praxi a brání inovacím a tomu, aby šla péče v České republice ruku v ruce s nejnovějšími vědeckými poznatky. K tomu také patří i fakt, že se u nás často jakýkoli problém v oblasti porodů smete ze stolu se slovy, že přeci máme velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost. Byť je to samozřejmě skvělé, jde spíš o zásluhy neonatologů než o rádoby dokonalé nastavení péče při porodu. Zároveň dobrá statistika samozřejmě vůbec neznamená, že by se nedalo zkvalitnit mnoho jiných aspektů péče.
Jaká je vaše osobní zkušenost s porody a poporodní péčí v Česku?
Zažila jsem tady velmi kvalitní péči. Nicméně to byla péče soukromá a placená mnou, bez podpory pojišťovny. Což znamená, že pro mnoho žen nedostupná. Zároveň byla tato péče víceméně na stejné úrovni jako kontinuální péče porodní asistentky, kterou jsem v Anglii měla hrazenou Národní zdravotní službou NHS, tedy zdarma. Vztahovalo se to na předporodní poradnu, asistenci při porodu i na poporodní návštěvy, které jsou rovněž velmi důležité. Poporodní péče se často opomíjí, a přitom sehrává klíčovou roli jak z pohledu zdravotního, tak z hlediska psychologického.