Jednejte hned
Podle lékařky Terezy Podhorné došlo v poslední době především k nárůstu úzkostných poruch, intoxikací po sebevražedných pokusech, sebepoškozování a poruch příjmu potravy, a to jak v ambulancích, tak na lůžkových odděleních psychiatrií. „S těmito diagnózami jsme se samozřejmě setkávali i mimo období pandemie, ale nikdy v takové míře,“ doplňuje paní primářka.
Jak vlastně poznat, že se dítě trápí, že s ním něco není v pořádku? Mezi nejčastější signály patří, že se zkrátka chová „jinak“, uzavírá se do sebe, neprojevuje radost, na nic se netěší.
„Pokud se vám chování syna nebo dcery nezdá, určitě bych nevyčkávala. Jestli se dítě uzavírá, přestává komunikovat, nevychází z pokoje, ztrácí zájem o aktivity, má problémy se spánkem nebo se v létě obléká do dlouhých rukávů a nohavic, není rozhodně vhodné to bagatelizovat a přičítat to například pubertě,“ zdůrazňuje psychiatrička.
„Je vždycky dobré zkusit o tom se synem nebo s dcerou mluvit, ne všechny děti jsou však sdílné. Potom je vhodné obrátit se na odborníky. Někdy stačí, když si dítě s někým popovídá jednorázově, jindy jsou třeba intenzivnější terapie, případně i medikace. Ideální je, pokud se podaří kombinace obojího, tedy dětského psychiatra a terapie u psychologa,“ doporučuje Tereza Podhorná.