Nebojte se trávit čas o samotě
Kdy naposledy jste strávili čas o samotě? Ne, nemyslíme na pohovce s mobilním telefonem v ruce. Myslíme doopravdy sami se sebou, se svými myšlenkami a emocemi.
marianne.cz
Uvízli jste pod lavinou pracovních úkolů a každodenních povinností? Pak si možná čas od času postesknete po volném dnu, případně volném odpoledni. Pokud si ale myslíte, že mnoho volného času je klíčem ke spokojenému životu, pak vás rychle vyvedeme z omylu.
Připadáte si jako křeček v kolečku? Jedna povinnost střídá druhou, práce máte až nad hlavu a doma vás namísto volného večera přivítá hora nevyžehleného prádla a pohoří neumytého nádobí? V takovou chvíli si člověk říká jediné: Ať už je víkend! Jenže ani sobota s nedělí nejsou zárukou volného času, a tak následně propadáte trudomyslnosti a toužíte po jediném – celoživotní dovolené podpořené doživotní rentou.
Ačkoliv se může zdát, že lidé s nadbytkem volného času žijí spokojenějším a plnohodnotnějším životem, opak je pravdou. To alespoň tvrdí průzkum provedený na Anderson School of Management na UCLA.
Přemýšleli jste někdy o tom, kolik volného času potřebujete ke šťastnému životu? Pokud ne, můžete se inspirovat výsledkem zmiňovaného průzkumu. Profesorka Cassie Mogilner Holmes se svým týmem analyzovala volný čas 35 000 Američanů a přišla se zajímavými závěry.
Respondenti, kteří měli více než pět hodin volného času denně, se ve výsledku cítili hůř než lidé, jejichž volný čas byl tvořen dvěma hodinami. „Většina lidí má příliš málo volného času, přesto nelze tvrdit, že více volného času vede k životní spokojenosti,“ prohlásila profesorka Marissa Sharif, spoluautorka studie. Podle výzkumníků je ideální, když lidé mají během dne volné dvě a půl hodiny, během kterých můžou dělat cokoliv, co chtějí.
Bohužel, studie už neříká, proč lidé s více volným časem nejsou ve výsledku šťastnější i spokojenější. Článek od The Atlantics ale nabízí teorii, podle které jsou lidé s nadstandardním volným časem osamělejší, neboť nemají s kým trávit volné dny.
Pokud například nechodíte do práce a „pouze“ se staráte o domácnost a děti ve školním věku, pak je logické, že volná odpoledne mohou působit spíše osamělým dojmem. Samozřejmě i v tomto ohledu záleží na povaze daného člověka, a především na tom, jak dokáže s volným časem nakládat.
Někdo ho má málo, někdo ještě méně. Přesto si zkuste položit jednu jedinou otázku: Kolik doopravdy máte volného času? Pokud začnete naříkat, že sotva hodinu denně, pak ve svém mobilním telefonu zapátrejte po statistikách, které vám možná odhalí děsivou skutečnost.
Většina z nás totiž není ke svému volnému času ohleduplná, což v praxi znamená, že si volných chvil vlastně nevšímáme a „zabíjíme“ je nedůležitými činnostmi, jako je například scrollování na Instagramu nebo sledování youtubových videí. Možná sami zjistíte, že jste za uplynulý den strávili na sociálních sítích pětačtyřicet minut a navrch jste si dali třicet minut u zábavních videí nebo mobilních her. I proto je důležité, abychom k volnému času přistupovali ohleduplně a nakládali s ním podle nejlepšího vědomí a svědomí.
Na druhou stranu se můžeme setkat také s pojmem hyperuvědomění času. S tímto slovem hojně pracuje psycholog Tony Crabbe, který upozorňuje na novodobý trend, kdy se snažíme o produktivitu 24/7. Pokud tedy patříte k lidem, kteří mají rozplánovaný den do poslední sekundy, oplývají to-do listy a pět minut času, kdy nemají co na práci, v nich vyvolává úzkost, pak pravděpodobně trpíte hyperuvědoměním času. Zřejmě tušíte, že ani tento přístup není ideální a rozhodně nevede k dlouhodobé spokojenosti.
Suma sumárum platí, že volný čas bychom si měli užívat, a zároveň bychom mu měli dát špetku spontánnosti. Pokud si přejete trávit volný čas před televizní obrazovkou, pak je to stejně v pořádku, jako když chcete ve volném čase pouze sportovat. Důležité je pouze to, aby vám dané aktivity dělaly radost, odpočinuli jste si u nich, a především v dané chvíli pocítili ten úlevný pocit volného času.