Chtějte kvalitu
Rustikální styl slaví velký návrat, a to nejen ve vašich chatách a chalupách. Snad každý větší výrobce má svoji rustikální řadu. Poradíme vám, co si od nich vybrat.
Spolu s venkovským stylem se vracejí materiály jako dřevo, kvalitní porcelán, kámen, keramika a další. Aby venkovský styl nevypadal kýčovitě, vybírejte si kousky z kvalitních materiálů. Ty horší nemusíte poznat na první pohled, ale až když je vezmete do ruky, detailně prohlédnete a osaháte. Vašemu novému interiéru můžou pokazit celkový dojem.
Autenticita především
Dobré dřevo, kov i sklo by měly být těžší a měli byste cítit jejich texturu. Na pohled je patrné, že mají nepravidelnou kresbu na povrchu. Taková věc je neopakovatelný unikát a bude se vyjímat na vašem stole nebo v místnosti. Autenticita s ohledem na prostředí, do něhož je předmět zasazen, je to nejcitlivější při tvoření rustikálního designu. Dekoracím a laciným napodobeninám se proto raději vyhněte. Pokud se sami nevydáte po stopách starých předmětů, poohlédněte se po nových designových kouscích, vyrobených z kvalitních materiálů a kombinujících v sobě tradici s moderností.
Originální rustikální kousek nabízí nově Villeroy & Boch, zde najdete kousky z nezaměnitelné břidlice. Břidlicové kusy jsou použity spolu s akáciovým dřevem v multifunkčním stolním etažéru. Dá se použít k různým příležitostem a účelům, a pokud nebude přímo na jídelním stole, doporučuji ho umístit jako solitér. Břidlice jako taková se dnes často v interiéru používá jako obklad do koupelen, kuchyní a obytných místností. Zpravidla se jím obkládá část stěny nebo sloup, tím pak tvoří jednoduchý, a přitom efektní doplněk interiéru. Pravý kámen má stejně jako další přírodní materiály svoje specifické vlastnosti – je ohnivzdorný, voděodolný, takže se hodí zejména poblíž krbu, kamen nebo do koupelen nad umyvadlo.
Návrat k materiálu
Kromě etažéru najdete v řadě Artesano, kde byl použit kvalitní porcelán, hnědé dřevo či korek, misky, hrnky, talíře, kořenky, prkénka nebo třeba olejničky. Také skleněné výrobky jsou ručně vyráběné z vysoce kvalitního varného borosilikátového skla. To je vysoce tepelně odolné, a proto jsou tyto výrobky určeny nejen pro potěšení oka, ale i pro přípravu a podávání horkých nápojů. Jiným téměř vytlačeným materiálem je železo. Modernější variantou této zemité suroviny je slitina ocel, ze které se dnes vyrábějí nejen svícny, ale i lustry, lucerny, využívá se i při výrobě nábytku. Ovšem i kvalitní ocel je postupně nahrazována jinými slitinami.
Na dotek příjemnějším materiálem jsou látky. Ty původní hledejte v látkách typu kanafas nebo panama. Kanafas pochází z 15. až 16. století, kdy tkalci v horských oblastech zhotovovali látku ze lněné či konopné hrubé příze. Ostatně název kanafas je odvozen od názvu rostliny konopí. Struktura je na povrchu – na rozdíl od jiných látek – viditelná. Původní barevnost jako indigově modrá, červená, žlutá, černá dnes osvěžují modernější kombinace a typické kostičky se nahrazují různě širokými pruhy. Comeback slaví i známá panama, která se používala převážně jako podklad k výšivkám. Její modernější odnož, kterou naleznete například v kolekci Cotton Panama, se dělá z kvalitní bavlny, má hustou a výraznou texturu, a tím i dlouhou životnost. Navíc je pokryta vrstvou teflonu, dodávající ještě lepší povrchové vlastnosti. Nenasákne vodu a je odolnějším proti skvrnám.