Kvíz: Znáte české betlémy? Zkraťte si čekání na Vánoce a zkuste poznat, který betlém je na obrázku
S vánočním časem je tradičně spojena i stavba betlémů. Je jen málo domácností, kde o svátcích nemají alespoň jeden malinký. Na ty větší a mnohem propracovanější se pak můžete podívat po celé České republice. A jestli se vám nikam nechce, nahlédněte do našeho kvízu a zkuste uhodnout název jednotlivých betlémů nebo jejich umístění.
Stavění betlémů je jeden z nejrozšířenějších vánočních zvyků. Tuto tradici údajně založil svatý František z Assisi v italské Umbrii v roce 1223. Chtěl přiblížit lidem příběh Kristova narození a spolu se svými přáteli přivedl do jeskyně, kterou předělal na kapli, živého osla a vola a předvedli živý betlém. Jako kněz zde později sloužil půlnoční vánoční mši. Od té doby se betlémy staly součástí vánočních tradic v mnoha kulturách. Připomínají duchovní podstatu Vánoc, podporují rodinné tradice a v některých oblastech se dokonce staly formou uměleckého vyjádření, kdy se vyrábí z různých materiálů od dřeva až po papír.
V České republice lidé betlémy milují
Je to tak. V naší zemi lidé milují betlémy, rádi je návštěvu a obdivují tu krásu. Často jde o skutečně umělecká a nesmírně propracovaná díla. Například nejcennější a nejobdivovanější český betlém Proboštův v Třebechovicích pod Orebem, který dokonce patří mezi národní kulturní památky. Velice slavné jsou i Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, které taktéž drží jedno prvenství, jde o největší lidový mechanický betlém na světě a získaly si díky tomu zápis do Guinessovy knihy rekordů. O vánočním čase je mnoho betlémů vystavených v kostelech v Praze. Kostel sv. Františka z Assisi vystavuje 24.,25.,26., 31. prosince a 1. ledna. Krásnou výstavu pořádá také Karlštejnské muzeum. Prohlédnout si můžete české historické betlémy ze dřeva, z vosku, chleba, perníku nebo cukru. Také se tu nachází největší loutkový betlém v České republice s názvem Karlštejnský královský betlém. Ve Velešíně vystavuje Pavel Rouha svůj betlém ze dřeva. Zobrazuje místní budovy, krajinu, řemesla a osobnosti. Vidět ho můžete od poloviny adventu do Tří králů. Největší pohyblivý betlém mají v Moravskoslezském kraji v Bruntálu, zatímco v Mohelnici zase největší v Olomouckém kraji. Na každý se vždy stojí fronty, protože jde o úchvatnou řezbářskou práci. Nový dřevěný betlém mají také v Táboře na Žižkovo náměstí. Autorem soch z dubového dřeva v takřka životní velikosti je řezbář Ondřej Drábek z Choustníku. Nesmíme zapomenout ani na muzeum v Třešti, kde se výroba betlémů předává z generace na generaci po více než 200 let. Třešťské betlémy můžete obdivovat každý rok a věřte, že každý z nich je unikát. V období od 26. prosince do 2. února se pak lidem otevírají i dveře některých domácností v rámci tzv. Betlémské cesty, která byla v roce 2015 zapsaná na Seznam nemateriálních statku tradiční lidové kultury v ČR.
- Zdroj článku
-
wikipedia.org, kudyznudy.cz, oficiální stránky pořadatelů