6 rad, jak si vylepšit koupelnu
U koupelen, hlavně panelákových, není prostoru nazbyt. Promyslete proto každý centimetr, aby vše bylo praktické a funkční.
1. Ukládání
Jestliže se vám do koupelny nevejde skříňka či police na ručníky, využijte nejrůznějších boxů, do nichž můžete ručníky i srolovat jeden vedle druhého. Umístěné by měly být tam, odkud pro vás budou snadno dosažitelné – třeba zasunuté pod umyvadlem. Jako velmi funkční se může ukázat i sklopný koupelnový sušák z nerezu, který přimontujete přímo nad vanu. Hodit se vám budou také plastové poličky s přísavkami na sklo do sprchových koutů, věšáky nebo organizéry do zásuvek či skříněk. Nevyužité místo často bývá nade dveřmi, kam se dá umístit polička na méně používané věci.
2. Bezpečně a bez bariér
Sprchový kout nabízí obecně snadnější přístup než vana, a je tedy vhodnější pro méně pohyblivé lidi. Aby byl zcela bez bariér, je možné zapustit vaničku bez okrajů do podlahy nebo vydláždit dno sprchového koutu obklady v mírném spádu (viz foto). Pozice sprchového koutu musí být blízko stoupací šachty nebo v místě napojení odpadů ze spodního patra. V některých případech není napojení přímo v úrovni podlahy možné, přesto lze vytvořit sprchový kout mírně zvýšený. I tak ovšem bude lépe přístupný než vana.
3. Přizdívka
V případě, že je stěna tenká tak, že v ní nelze vést rozvody nebo je to příliš komplikované (např. pokud by to znamenalo zasekávat vedení do panelových stěn), je ideální vybudovat předstěnový instalační systém, který spočívá ve vedení potrubí mimo hlavní stěnu ve vybudované přilehlé konstrukci – většinou sádrokartonové (může být i zděná). Ta poté vypadá jako jakákoli jiná stěna, kterou lze obložit obkladem a její nevyužité části prakticky použít pro úložné prostory, například zapuštěním skříněk či vytvořením nik. Horní hrana pak může sloužit jako polička na hygienické potřeby. Takto je možné vést větší množství potrubí i na delší vzdálenosti, protože nedochází k narušení statiky okolních stěn.
4. Schovávaná
V koupelně je ideální mít všechno pohromadě, a to jak pračku, sušičku, tak i poličky na ručníky či koš na prádlo. Pokud chcete toto všechno nějak důmyslně skrýt, zabudujte vše do niky. Když ji navíc doplníte závěsem, nikdo nepozná, že se za ním místo poliček pro odkládání skrývají elektrospotřebiče. Tento jednoduchý, a přitom efektní nápad tak můžete aplikovat téměř v každé koupelně. Vždy je ale nutné mít předem připravené napojení na elektřinu, vodu a odpad. V případě, že je takový prostor dostatečně velký, dá se efektivně doplnit i policemi na ručníky či dezinfekční prostředky, které by jinak volně položené v prostoru kazily vzhled koupelny. Jestliže se vám nelíbí klasické závěsy, můžete použít látkovou roletu, která se hodí i do zcela moderního interiéru. Dá se namontovat na strop a ovládá se ručně pomocí provázku či lanka, kdy se po mírném trhnutí za ovládací prvek roleta sama navine. Další možností je použít panelový závěs nebo posuvné dveře, které jsou ale finančně trochu náročnější.
5. Bez obkladu
Nelíbí se vám keramický obklad nebo se jen chcete pustit do renovace koupelny či toalety co možná nejsnadněji? Ideálním řešením je voděvzdorný nátěr, který za pár korun dodá koupelně čistý, neobvyklý a elegantní vzhled. Navíc vymalovat zdi zvládne každý. To celé bez bouchání, prachu, nepořádku a řemeslníků v domě. Výhodou takového nátěru je nejen rychlý výsledek, ale také jeho snadná údržba. Protože je omyvatelný, zdi se otírají stejně jako obkladačky vlhkým hadříkem. A protože nikde nejsou žádné spáry, nebudete se zdržovat jejich zdlouhavým čištěním. Klasická bílá koupelnová keramika nejlépe vynikne na sytých odstínech. Pokud máte kreativního ducha, klidně si můžete vymyslet i vlastní dekorativní vzor – třeba tmavé a světlé pruhy, které si vyznačíte pomocí maskovací lepenky a poté natřete tenkým štětcem. Až vás časem barevný odstín omrzí, jednoduše barvu přetřete, aniž byste předtím museli původní nátěr škrábat.
6. Vychytávky
V koupelně se často vyskytují různá vedení, která je někdy lepší využít než pohledově skrýt. Například trubky od topení nebo teplé vody mohou posloužit jako věšák na župany (viz foto). Pokud nemáte kde sušit ručníky, ideálním místem je bezesporu žebříkový radiátor, protože zde ručník uschne nejrychleji. Žebříkový radiátor lze vybavit speciálním sklápěcím sušákem nebo háčky s antikorozní povrchovou úpravou, které se upevňují přímo mezi trubky (např. na www.chytreelektro.cz). Obojí se uplatní v malých koupelnách, kde není místa nazbyt.