Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Železo pro zdraví i krásu. Proč a jak si ho dopřát?

Info ikona
Význam železa pro lidský organismus

Pocit únavy a vyčerpání, bledá pokožka, suché a lámavé vlasy a nehty nebo rozpraskané koutky úst. Těmito projevy nám tělo může hlásit nedostatek železa. Rozhodně je proto lepší jim věnovat pozornost — a zásoby železa doplnit. Jak?

Promotion | 8. 07. 2021

Železo je stopový prvek, který se v našem organismu podílí na tak zásadních procesech, jakými jsou přenos kyslíku a tvorba červených krvinek i hemoglobinu. Přispívá také ke správné činnosti imunitního systému a rozpoznávacích funkcí, tedy například paměti a schopnosti soustředit se. Je jasné, že se bez něj neobejdeme. Jsou to přitom častěji ženy, které se někdy v životě potýkají s jeho nedostatkem.

Ženy a železo

Vyšší potřeba železa začíná být u žen patrná již v období dospívání a souviset může se zpočátku nepravidelnou menstruací. Spolu s odloučenou krví totiž tělo přichází i o železo, a zatímco ztrátu v případě běžného cyklu je schopno kompenzovat, až dvojnásobný úbytek spojený s poruchami v podobě silné, nepravidelné nebo prodloužené menstruace může představovat problém. Nejvýraznější rozdíl se týká věkové kategorie 15 až 50 let. Ženy v té době potřebují přibližně 15 mg železa denně, což je zhruba o třetinu více než stejně staří muži. A to nemluvíme o těhotenství, kdy platí pověstné jíst za dva, takže potřeba tohoto minerálu stoupá až na 30 mg denně. V období kojení by měly maminky svému tělu dopřát přibližně 20 mg železa denně.

Info ikona
Význam železa v lidském (ženském) těle

Doplňte železné zásoby

Náš organismus umí se železem velmi dobře hospodařit, nedokáže ho však skladovat, natož samostatně vytvářet. Jeho doplnění je tedy čistě v naší režii. Základním zdrojem by měla být pestrá a vyvážená strava. Platí přitom, že lépe vstřebatelné je hemové železo, které se vyskytuje v mase. Obzvláště bohatá na něj jsou játra, výborné je i takzvané červené maso, například libové hovězí. Vysoký obsah železa mají i potraviny rostlinného původu jako luštěniny, ořechy, sušené hřiby a řada dalších. Železo z nich je však hůře vstřebatelné, proto je dobré je konzumovat spolu s vitaminem C, který biologickou dostupnost železa zvyšuje. Postačí třeba na „céčko“ bohatá zelenina jako příloha nebo sklenka pomerančového džusu na zapití.

Náš tip

K doplnění železa slouží i tekutý přípravek  Salus Floradix Železo+, k jehož přednostem patří komplexní složení. Kromě železa obsahuje i vitaminy B2, B6, B12 a C, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Další výhodou je dobrá vstřebatelnost železa, kterou podporuje jak použitá forma glukonátu železnatého, tak vitamíny B2 a C. Ve složení tohoto doplňku stravy nechybí ani výtažky z bylin a ovocných šťáv, které blahodárně působí například na správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Přípravek je slazen výhradně ovocným cukrem, medem a ovocnými šťávami. Doplněk stravy však nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Info ikona
Doplněk stravy jako alternativa při doplňování zásob železa
×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit