Jak dlouho by měl odpočinek trvat
Ne nadarmo se říká - „dám si dvacet“. Což obvykle využíváme po jídle a kafíčku o víkendech nebo na dovolených. Aby byl ale „power nap“ (neboli jak se v angličtině nazývá posilující krátký spánek na pracovišti) efektivní, měl by se pohybovat okolo 20 až 30 minut, během nichž mozek dokáže upadnout do REM fáze.
Následně je pro něj snazší spojovat zdánlivě nesouvisející pracovní záležitosti, které řešil před usnutím. Po odpoledním spánku by si člověk měl dát 15 minut na návrat z říše snů opět do reality. Takto si hlava dokáže odpočinout a po probuzení je skutečně nastartovaná znovu pracovat. Delší spánek může vést k tomu, že se tělo akorát více unaví a pak bude spíše omámeno. Mimochodem, odborníci doporučují, abyste si před usnutím dopřáli kávu. Její účinky totiž začnou zabírat teprve ve chvíli, kdy se začnete probouzet.
Kde power nap funguje?
V období koronavirové pandemie, kdy lidé v mnoha případech pracovali z domu, nabral „power nap“ zcela nových rozměrů. Nejenom zaměstnanci, ale i některé firmy si tak uvědomily, že odpolední spánek je skutečně výhodný a uzpůsobily tomu své pracoviště. Mezi ně patří například STRV, Avast či Nano Energies. Tyto společnosti mají tzv. „nap rooms“, kam se dá během dne zajít (s tím, že se to musí předem někomu ohlásit). A dle dostupných informací si odpočinkové místnosti zaměstnanci chválí.
Že jsme vám právě dali návrh na téma, které předložit HR? To rádi slyšíme. A pokud to nevyjde, doufáme, že vám práce poskytuje alespoň hybridní režim a vy si tak budete moci zdřímnout po obědě, když zrovna budete na home office.
Zdroj: researchgate.com, health.harvard.edu, peak.cz