Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Zamezte vzniku zubního kazu dodržováním 3 jednoduchých pravidel

Info ikona
zuby

Zubní kaz je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejčastějším onemocněním ústní dutiny. Odhadem jím trpí přes 2 miliardy lidí po celém světě*). Nejčastějším příčinám vzniku zubního kazu přitom můžete jednoduše zamezit. Jak zubní kaz vzniká a jak mu předcházet?

Promotion | 14. 05. 2024

Zubní plak jako hlavní příčina vzniku zubního kazu 

Za hlavního strůjce vzniku zubního kazu lékaři shodně označují zubní plak. Ten se na zubech vytváří již několik minut po vyčištění zubů. Vzniká přirozeně nejen na zubech, ale také v mezizubních prostorech, a dokonce i v oblasti mezi zubem a dásní. Zubní plak tvoří zbytky potravin a bakterie, které se živí cukry z potravin. Během tohoto procesu bakterie v zubním plaku produkují kyseliny, které narušují a oslabují zubní sklovinu, a to vede ke vzniku zubního kazu. 

Z toho důvodu je ze všeho nejdůležitější zubní plak pravidelně odstraňovat. Komplexní tříkroková ústní hygiena je klíčová v prevenci vzniku zubního kazu.  

  1. Dodržujte tříkrokovou ústní hygienu 

Pravidelnou ústní hygienou můžete výrazně snížit riziko vzniku zubního kazu. Jen kartáček však nestačí. Při mechanickém čištění zubů zubním kartáčkem zubní plak odstraníte pouze z povrchu zubů, a to jen za předpokladu, že zuby čistíte správně a dostatečně dlouho. Podle studie LISTERINE® je důležité do ústní hygieny zařadit také dentální nit a ústní vodu. Poslední studie prokázaly, že ústní voda LISTERINE® redukuje zubní plak až 5krát více, než kdybyste zuby čistili jen zubním kartáčkem a dentální nití**).  Kartáček, dentální nit a ústní vodu používejte dvakrát denně, ráno a večer těsně před spaním. Věnujte pozornost době čištění zubů. Chrup kartáčkem čistěte tak dlouho, jak je potřeba. Po vyčištění by zuby měly být na povrchu hladké a bez známek zubního plaku.  

  1. Upravte stravovací návyky 

Další častou příčinou vzniku zubního kazu je nadměrná konzumace sladkých potravin a kyselých nápojů. Sladké potraviny jsou bohatým zdrojem cukru, který bakterie v zubním plaku přeměňují na kyselinu a zuby oslabují. Kyselé nápoje jako limonády nebo i červené víno podporují demineralizaci zubní skloviny a zuby jsou více náchylné ke vzniku kazu. Pokud během dne zkonzumujete něco sladké nebo kyselého, vypláchněte si poté ústa vodou, použijte zubní nit a ideálně ústa vypláchněte ústní vodou. Tím se zbavíte zbytků potravin.  

  1. Pozor na sucho v ústech 

Méně známou příčinou vzniku zubního kazu je také nadměrné a dlouhodobé sucho v ústech. Sliny totiž bojují proti bakteriím a vytváří tenkou bariéru, která zuby chrání. Proto je důležité během dne dostatečně pít čistou vodu nebo vybrané druhy čajů. Ke tvorbě slin napomáhá i žvýkání žvýkaček bez cukru, které zároveň neutralizují kyselé prostředí v ústech.  

V rámci prevence nezapomeňte ani na pravidelné návštěvy zubaře, a to alespoň jednou ročně. Zubní kaz se může bolestivě projevit až ve chvíli, kdy je na jeho léčbu pozdě, a může vyústit v bolestivé záněty a dokonce vypadnutí celého zubu.  

 

*) Global oral health status report: towards universal health coverage for oral health by 2030. Geneva: World Health Organization; 2022. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.

**) Bosma ML, et al. Efficacy of Flossing and Mouthrinsing Regimens on Plaque and Gingivitis: A randomized clinical trial. Journal of Dental Hygiene. 2022;96(3):8-20.

 

 

 

 

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit