Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Vybíráte první elektromobil? Poradíme vám, jak nešlápnout vedle a vybrat ten pravý

Info ikona
auto

Rozhodli jste se, že vaším dalším autem bude elektromobil? Pak jistě vedle pozitivních pocitů cítíte i trochu nejistoty a napadají vás různé otázky. Není divu – elektroauta mají trochu jiné vlastnosti než auta se spalovacími motory. Při výběru auta na elektřinu proto musíte zvážit některé specifické parametry. Jak tedy vybrat první elektromobil, aby vyhovoval vašim potřebám?

Promotion | 26. 02. 2025

Proč vlastně elektromobil?

Pokud jste stále ve fázi rozhodování, pomůžeme vám ujasnit si, proč může být elektromobil vhodnou volbou. Mezi hlavní výhody elektromobilů patří:

  • nižší provozní náklady,
  • jednodušší údržba,
  • ekologičtější provoz,
  • tichá, pohodlná a plynulá jízda.

Na druhou stranu je důležité zvážit i možné nevýhody, jako je nutnost plánování nabíjení nebo vyšší pořizovací cena. Elektromobily jsou dnes v nabídce většiny zavedených automobilek – nejprodávanější jsou u nás elektroauta značek Tesla, Škoda, Volvo a Volkswagen. Pokud vám elektromobil dává smysl, pojďme dál.

Velikost a model elektromobilu

Velikost a typ auta záleží na tom, jak ho budete využívat. Malý městský elektromobil (např. Hyundai Inster, Dacia Spring, Renault 5 E-Tech, Citroën ë-C3) využijete pro kratší cesty po městě – snadno s ním zaparkujete, má menší baterii a nižší dojezd, je levnější a obvykle má i nižší spotřebu. Pokud potřebujete rodinné auto, vybírejte mezi prostornějšími elektrickými SUV (např. Škoda Enyaq, Kia EV3, Hyundai Ioniq 5, Volkswagen ID.4). Ta kromě většího prostoru nabízí i delší dojezd. Na výběr jsou samozřejmě i další typy – prémiové elektromobily i elektrické dodávky.

Od velikosti vozu, resp. jeho hmotnosti a výkonu, se odvíjí například i cena povinného ručení. K přesnému zjištění ceny pojištění nejlépe poslouží online kalkulačka povinného ručení. A když už jsme u pojištění – u nového elektromobilu má rozhodně smysl uzavřít i havarijní pojištění.

Info ikona

Velikost auta by měla odpovídat vašim potřebám

Dojezd elektromobilu

Klíčovým faktorem je dojezd elektromobilu. Běžné modely dnes nabízejí dojezd mezi 250 a 600 km na jedno nabití. Opět záleží na tom, jak budete auto používat. Ve městě si vystačíte s nižším dojezdem, na časté delší trasy a rodinné výlety si pořiďte elektromobil s větší baterií a větším dojezdem.

Myslete také na to, že normovaný dojezd, který uvádí výrobce, se od toho skutečného liší. Jakkoliv tedy vypadá dojezd na papíře zajímavě, počítejte s tím, že v reálných podmínkách ho ovlivní rychlost a plynulost jízdy, tlak v pneumatikách i venkovní teplota (v zimě bude dojezd elektromobilu o poznání nižší).

Možnosti dobíjení elektromobilu

S dojezdem elektromobilu úzce souvisí to, kde budete své nové elektroauto dobíjet:

  • Máte-li možnost nabíjet doma (v garáži, na vlastním parkovacím místě) z domácí nabíjecí stanice (wallboxu), případně z běžné zásuvky, máte velkou výhodu. Ideální kombinaci pak tvoří elektromobil a domácí fotovoltaika.
  • Alternativou může být nabíjení elektromobilu v práci – předem si zjistěte, zda taková možnost existuje.
  • Nemůžete-li nabíjet doma ani v práci, budete muset dobíjet z veřejných dobíjecích stanic. V takovém případě si zjistěte dostupnost nabíjecích stanic v okolí bydliště nebo na pravidelné trase.

Dobíjení z veřejných stanic se nemusíte obávat  – jejich síť se neustále rozšiřuje; k dispozici jsou stanice pro pomalé, rychlé i ultrarychlé dobíjení. Při delších cestách bývají veřejné nabíječky jedinou možností.

Info ikona

Nabíjení elektromobilu je dnes otázkou desítek minut

Dobíjecí výkon a doba dobíjení

Po technické stránce by vás u elektroauta měla zajímat doba dobíjení a maximální dobíjecí výkon, resp. tzv. dobíjecí křivka. Předem si zjistěte, jak dlouho trvá dobití elektromobilu při pomalém (AC, střídavý proud) i při rychlém nabíjení (DC, stejnosměrný proud). Výrobci obvykle uvádí, jak dlouho trvá dobití baterie v rozmezí 10 až 80 % – je to z toho důvodu, že v tomto rozmezí je nabíjení nejefektivnější a po dosažení 80 % se nabíjecí výkon snižuje a rychlost nabíjení zpomaluje. Zajímejte se také o výkon palubní nabíječky (dnes standardně 11 kW), který je určující pro rychlost pomalého nabíjení.

Dále je dobré vědět, že s ohledem na životnost baterie je vhodné střídat pomalé a rychlé nabíjení. Elektromobil byste neměli dobíjet pouze u rychlonabíječek – je to sice výrazně rychlejší (dobití zabere řádově desítky minut), pomalé nabíjení je ovšem k baterii šetrnější.

Než elektromobil koupíte

Než auto koupíte, určitě si ho vyzkoušejte. Elektromobil se řídí jinak než klasické auto – má jinou akceleraci, je tišší a nemá klasickou převodovku. Otestujte si, jak se vám s ním jezdí a zda vám vyhovuje. Zjistěte si také:

  • jak dlouhou záruku poskytuje výrobce na baterii vozu,
  • kde máte nejbližší servis a jaká je dostupnost náhradních dílů,
  • zda někdo z vašich známých elektromobil vlastní a jaké má zkušenosti,
  • jaké vás čekají provozní náklady včetně pojištění vozidla – cenu pojištění můžete zjistit hned prostřednictvím kalkulačky povinného ručení.

Přejeme vám, ať si vyberete elektromobil, který bude odpovídat vašim potřebám a který vás vždy spolehlivě doveze do cíle.

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit