Vánoční trhy v Drážďanech a okolí patří k nejkrásnějším v Německu a návštěva jednoho z nich k adventu a období Vánoc prostě patří. Za návštěvu však stojí nejen velká města. Saské předvánoční období ozvláštňují i menší vánoční trhy v malých městech, vesnicích, na hradech a zámcích.
Kdo nebyl na nejstarším vánočním trhu na světě, na drážďanském Striezelmarktu, jako by nežil. Letos se trh otevírá 23. listopadu a k jeho vrcholným zážitkům patří Svátek štol 3. prosince.
Na vánočním trhu v Saské Kamenici s 200 stánky plnými lákadel překvapí tradiční vánoční figury louskáčka, horníka, sněhuláka a anděla velikosti člověka a v předvečer 1. adventu náladu vylepší rozverná muzika tradiční hornické přehlídky, tzv. Bergparade.
Slezský Christkindelmarkt ve Zhořelci se koná od 2. do 18. prosince. Denně se zde zjevuje Zhořelecký Ježíšek a předává dětem dárky.
Na trhu ve Cvikově můžete ochutnat proslavené cvikovské svařené víno a v okresním městě Schwarzenberg, perle Saska, je možné obdivovat nejstarší dochovanou vánoční pyramidu na světě pocházející ze 30. let 20. století.
Canalettův trh v Pirně má otevřeno až do 1. ledna. Podívaná inspirovaná italským malířem Canalettem zaujme romantickým osvětlením náměstí, které musíte vidět!
Park a zámek Pillnitz promění světelná instalace Christmas Garden od 17. listopadu až do 15. ledna 2023 v magický zimní svět, který rozzáří srdce malých i velkých návštěvníků.
Na vánočním trhu v Míšni (na fotce níže) se každoročně mění pozdně gotická radnice na obří adventní kalendář, který každý večer odhaluje nové vánoční překvapení. Trh je otevřen jako většina trhů do dopoledne Štědrého dne.
Tradice z Krušných hor i odjinud a sezonní dobroty, které si nesmíte nechat ujít
Mnohé vánoční tradice a řemesla mají svůj původ právě v Sasku, kde se předávaly z generace na generaci. Herrnhutská hvězda, ta nejslavnější z hvězd, má 25 velkých hrotů a vznikla z papíru a lepenky před více než 160 lety ve východosaském Herrnhutu. Hvězdy se vyrábějí ručně a dnes už je najdeme zářit po celém světě. Tip: Navštivte herrnhutskou předváděcí dílnu, kde si v kutilském oddělení můžete vyzkoušet svou šikovnost!
Řezbářské umění z Krušných hor má tradici z doby, kdy začalo upadat hornictví, a tak se horníci začali věnovat uměleckému zpracování dřeva. Dnes obdivujeme především obloukové svícny, které svým tvarem připomínají vchod do důlních chodeb ověšený hornickými lampami, postavičky andělů nebo horníků či louskáčky.
S rukodělným uměním jde ruku v ruce i umění kulinářské. A některé dobroty budou hezkým suvenýrem z adventního výletu do Saska. Drážďanská škola (Dresdner Christstollen), královna mezi vánočním pečivem, smí být vyrobena pouze v Drážďanech a okolí, ručně, bez margarínu (ale z poctivého másla!) a bez umělých konzervantů a aromat. Od roku 2010 má chráněný název. Tip: Navštivte ukázkovou pekárnu přímo na Striezelmarktu!
Odkud pochází svařák? Z kouzelného zámku!
Pravděpodobně nejstarší sepsaný recept na svařené víno v Německu pochází ze saského Radebeulu. Majitel zámku Wackerbarth (zámek na fotce níže) hledal nápoj na zahřátí, a tak přidal do bílého vína šafrán, anýz, skořici a granátové jablko a vše nechal ohřát. Tento převratný vynález nyní zahřívá od roku 1834 na těle a duši i nás. Dopřejte si ho na některém z vánočních trhů, které letos navštívíte.
Více informací, jak strávit kouzelný adventní čas v Sasku, najdete zde.