Kde obavy ze závazků mohou vzniknout
Existuje široká škála příčin pro to, proč lidé nechtějí vstupovat do vážných vztahů. Od rodinné historie přes traumata z minulosti až po vyloženě fobii z formálního dlouhodobého vztahu nebo manželství (vážně existuje, nazývá se gamofobie). Zde jsou ty o něco běžnější, které se protínají v různých článcích s odůvodněními na internetu i s těmi z vyprávění z reálného života nezadaných.
Pokud jste měli v minulosti toxický vztah, je velice pravděpodobné, že se nyní bojíte, že do něj spadnete znovu. Že se opět necháte ošálit a přehlédnete veškeré červené vlajky a budete zase tam, kde jste byli. A představa, že si opět stejně ublížíte, vás ničí. Když se ale člověk bude příliš bát, může svůj život promarnit v jistotách. Zde je lepší věřit sobě a tomu, že už jste se poučili a nebudete opakovat své minulé chyby. Člověk musí být opatrný, ale pokud nikdy nebude riskovat to, že si opět ublíží, nejspíš nebude tolik milovat. Bohužel to jde ruku v ruce.
-
Nejste si jisti, jestli je to „to ono“ a neustále hledáte „něco lepšího“
V dnešní době, kdy si člověk může na seznamovacích aplikacích vybírat, kdo je pro něj nejvhodnější, a že je na výběr, může se stát, že z toho důvodu přebere. Bude se totiž bát, že tohle není dost a že tam může přeci ještě narazit na někoho „lepšího“, s kým toho bude mít více společného. Pokud tedy dumáte nad tím, jestli „tam venku“ nemůže být někdo, s kým budete mít lepší shodu, mějte na paměti, že váš protějšek může přemýšlet úplně stejně, ale přesto je tu s vámi. Vybral si vás. Pokud tedy máte pocit, že by to mohlo fungovat, nenechte ho jen tak utéct. Nikdo není dokonalý a vždy se objeví něco, co vám na tom druhém bude vadit.
-
Jste „příliš zaneprázdněni“
Možná máte pocit, že toho teď řešíte více než dost a že nemáte čas na žádné nové závazky. Neustále si říkáte, „až budu mít více času.“ Jistě znáte to klišé, „pokud člověk chce, čas si vždycky najde“. Je to tedy spíše výmluva, jak se vyhnout závazku.