Jak můžeme pomoci Ukrajině?
Málokdo veřil, že se to opravdu stane. Obyvatelé Ukrajiny ze dne na den přišli o pocit bezpečí, který nahradil strach o život. Co pro ně můžeme udělat my?
marianne.cz
Dalo by se říct, že život v Evropě se během jednoho čtvrtečního rána změnil k nepoznání. Před dvěma lety jsme čelili první covidové vlně, nyní prožíváme další psychicky náročné období. Aktuální situace není pro nikoho lehká, a abychom byli schopni pomáhat ostatním, musíme nejprve takříkajíc nasadit kyslíkovou masku sami sobě. Jak si zachovat vnitřní klid, když čelíte náročné životní situaci?
Je dobré být v obraze, nicméně informace z médií, byste si měli patřičně dávkovat. Zkuste si proto nastavit přesný čas, který denně věnujete konzumaci zpráv. Ty totiž v posledních dnech nejsou vůbec pozitivní a neustálé sledování novinek a aktuálního dění vás během dne může udržovat v nepřetržitém napětí. Dejte si například půl hodinu ráno a druhou půl hodinu odpoledne, kdy se podíváte, co je nového. Večer se zprávám spíše vyhýbejte, a to kvůli zachování klidného spánku. Jak už bylo řečeno výše, těžko pomůžete sami sobě nebo ostatním, pokud budete v psychické nebo fyzické nepohodě. A to by nedostatek spánku způsobený rozrušením během usínání, mohl způsobit.
A poslední věc k médiím, dávejte si pozor nejen na to, jaký typ informací konzumací sledujete, ale především z jakých zdrojů novinky přijímáte. Internetem nyní proudí velká dávka dezinformací a neověřených dat, které by vám akorát mohly na stresu ještě více přidat.
Dýchání je skvělým pomocníkem při snaze o nastolení vnitřního klidu. Pokud prožíváte nějakou vypjatou situaci, snadno se stane, že takzvaně zapomenete dýchat nebo máte naopak dech výrazně zrychlený. V takový moment se na chvíli zastavte, zaměřte se na sebe a věnujte si pár hlubokých nádechů a výdechů. Při té příležitosti si také srovnejte držení těla.
Pokud sedíte, zkuste se narovnat a položit obě plosky nohou na zem. Shrbený sed se zkříženýma rukama na prsou, ve vás může ještě více podporovat pocit úzkosti. Narovnejte záda a ruce složte do klína. Můžete zavřít oči a rovnou zapojit vědomý dech, zároveň na sebe ale netlačte a nesnažte si ze svého nitra vynutit stoický klid, když se na to necítíte. Zkrátka a dobře pokuste se o malou vědomou relaxaci, díky které se uzemníte, uvolníte a zároveň trochu uklidníte.
TIP: Lékem na dlouhodobý stres pro vás můžou být techniky mindfulness, o kterých jsme napsali jeden z našich starších článků. Stejně tak ale můžete využít online terapeutických služeb například Hedepy či Terap.io.
Mnohé z nás zaskočil nejen strach, ale také pocit paniky a bezmoci. Tyto pocity jsou silně paralyzující a mohou nás uvrhnout i do hluboké deprese, úzkostí či panické ataky. Jak tomu předejít? Nepřemýšlejte v globálním měřítku, nepřemítejte nad katastrofickými scénáři a celosvětovým dopadem, ale zkuste se zaměřit na lokální pomoc.
Během několika málo dní se objevilo hned několik dobročinných sbírek, na které můžete přispět. Ukrajinu také můžete podpořit zasláním nejrůznějších předmětů v podobě trvanlivých potravin, teplého oblečení nebo dětského vybavení.
Zapátrejte na internetu nebo sociálních sítích, zjistěte, co se u vás v okolí zrovna děje a přineste věci, které nepotřebujete. Pomůžete nejen ukrajinskému lidu, ale také své psychice. Obrátit se také můžete přímo na organizace, jako je například Člověk v tísni, Donio, nebo Červený kříž.
TIP: Další možnosti, jak pomoci Ukrajině najdete zde.
Jedno je jisté, rozhodně v tom nejste sami. Veškeré nepříjemné pocity, které nyní prožíváte jsou naprosto v pořádku. Hněv, panika, úzkost, strach, obavy o své blízké. To všechno nepociťujete jen vy, ale velmi pravděpodobně i většina lidí kolem vás. Podporujte proto kromě sebe také ostatní. Vyslechněte svoje kolegy či nejbližší, povzbuďte je milým slovem, zajděte společně na kávu nebo procházku a pobavte se nejen o aktuálním dění, ale třeba o všedním životě. Sdílení sbližuje, a to nejen ve světě internetu a sociálních sítí, ale také v tom klasickém „offline“ světě. Milé slovo, podpora a pochopení jsou nyní potřeba víc než kdy jindy.