RORY KENNEDY: Žena, kterou pronásleduje smrt
Málokdo zažil za svůj život tolik osobních tragédií jako neteř amerického prezidenta – režisérka Rory Kennedy. Místo skuhrání nad krutým osudem klanu Kennedyů se snaží svými dokumenty poukazovat na bezpráví, chudobu a katastrofy a pomáhat tam, kde je to nejvíc potřeba.
„Když zažijete tolik bolesti a smutku, snáze se vcítíte do utrpení druhých,“ vysvětluje svou úspěšnou kariéru autorka filmových děl zaměřujících se například na boj proti AIDS či otřesné chování amerických vojáků v irácké věznici ve městě Abú Ghraib. Za tento mistrovský dokument si dokonce odnesla i sošku akademie.
Své zasloužené úspěchy v práci však krutě vyvažují tragické události v její rodině. Zdá se, jako by Rory už od jejího narození obcházela smrt. Narodila se šest měsíců poté, co byl její otec senátor Robert Kennedy zastřelen. „Bylo mi líto, že jsem svého otce nikdy nepoznala, ale maminka nám o něm často vyprávěla. Byl to skvělý muž,“ vzpomíná filmová režisérka, která se záhy musela rozloučit s dalšími členy své rozvětvené rodiny.
Když bylo Rory 15 let, její starší bratr David zemřel na předávkování drog, o pár let později se na lyžích smrtelně zranil další z bratrů – Michael. Rory mu přímo na svahu dávala první pomoc. Bohužel neúspěšně.
A ani jejímu nešťastnějšímu dni v životě se nevyhnula tragédii. Při cestě na Rorynu svatbu havaroval se svým letadlem bratranec John Kennedy jr. – syn Johna F.Kennedyho. Na palubě s ním byla jeho žena Carolyn Bessette a švagrová Lauren Bessette. Nikdo z nich nehodu nepřežil.
Místo svatebního veselí se hosté oblékli do černých šatů a oplakávali tři zmařené životy. Roryno jméno tak bylo v médiích spojováno s tragickou smrtí jediného syna nejoblíbenějšího amerického prezidenta.
„Už ani nevím, jak jsem to tenkrát přežila. I když je to už devatenáct let, stále to bolí. Vím, že se s tím nikdy úplně nevyrovnám, ale snažím se. Mám skvělého muže a tři úžasné děti. A také práci, která mě neuvěřitelně naplňuje,“ prozrazuje svůj recept, jak překonat tolik bolesti.
Na důkaz se nadšeně rozvypráví o svém nejnovějším počinu věnujícímu se vesmírné tématice. K 60.letému výročí založení vesmírné agentury NASA bude v říjnu na kanálu Discovery odvysílán dokument Až za hranice: NASA směřuje do budoucnosti, v němž se Rory Kennedy zaměřuje nejen na historii instituce, jež se vydala kromě Měsíce i na povrch Marsu či na hranice sluneční soustavy, ale odkrývá i to, jak moc ji ve své tvorbě ovlivnil její slavný strýc John Fitzgerald Kennedy.
„Celá fascinace vesmírem u mě začala, když jsem zaslechla jeho výjimečný projev na Rice University v roce 1962. V tu chvíli jsem věřila, že jednou opravdu budeme létat na Měsíc. Byla to jedna z nejlepších motivačních řečí, kterou jsem za svůj život slyšela,“ prohlašuje pyšná neteř, která se při vzpomínce na jednoho z nejlepších prezidentů USA neubrání hořkému srovnání s tím současným – Donaldem Trumpem.
„John F.Kennedy se snažil dostat z lidí to nejlepší, Trump dělá opak. Využívá ve svůj prospěch náš strach a úzkosti. Svou špatnou politikou ničí životní prostředí, vyvolává nesnášenlivost mezi lidmi, cílí na chudobu, rasismus, xenobobii. Tak to nemůžeme nechat, musíme proti tomu bojovat,“ nechala se slyšet žena, jejíž nejúčinnější zbraní je odvaha, vnitřní síla a filmová kamera.