Šest tipů na plavání ve studené vodě podle Outdoor Swimmer:
1. Aklimatizujte se. S klesající teplotou se nezastavujte a pomalu plavte dál.
2. Buďte v bezpečí. Neplavte na místa, která neznáte. Stejně tak je důležité, abyste nikdy neplavali sami.
3. Kvalitní výbava. Možná není stylová, ale rozhodně je funkční! A tak si nezapomeňte vzít plovací čepici, která udrží vaši tělesnou teplotu. Nic nebrání ani tomu, abyste oblékli neoprenové boty, rukavice nebo rovnou celý neoprenový oblek.
4. Žádné potápění. Pokud nejste zvyklí na studenou vodu, nepotápějte se!
5. Poznejte své hranice. V zimních měsících se nevyplácí, když ve vodě strávíte déle než dvě minuty. Naopak s příchodem jara můžete dobu plavání prodlužovat.
6. Pomalu se zahřívejte. Po vyjití z vody si v žádném případě nedopřávejte horkou sprchu. Naopak se zahřívejte pomalu.
Žádné unáhlené ponory
Pokud patříte k lidem, kteří posledních pár měsíců strávili otužováním, pak nic nebrání tomu, abyste se tempo po tempu vydávali vstříc divokému plavání. Pro otužilce – začátečníky je ale nevhodné, aby ihned skočili do ledového jezera a dvakrát ho obepluli. Naopak, dejte si dostatek času k prozkoumání vlastních reakcí na studenou vodu a začněte tak, že při sprchování otočíte kohoutkem k modré barvě. Postupujte zlehka, poslouchejte své tělo a nic nelamte přes koleno. Inspirovat se můžete čtyřtýdenním „domácím“ otužováním podle Wim Hofa. Tento „ice man“ radí, abyste se v prvním týdnu osprchovali teplou vodou a na posledních třicet vteřin vodu studenou.
Druhý týden si po konci teplé sprchy „naordinujte“ minutu studené vody, ve třetím týdnu si dopřejte minutu a půl studené vody a čtvrtý týden zkuste vydržet dvě minuty studené vody po teplé koupeli. „Na konci čtvrtého týdne se váš kardiovaskulární tonus zoptimalizuje do té míry, že docílíte převahy mysli nad hmotou. Zapudíte chlad a přimějete své tělo nereagovat šokem. To je pouhý začátek toho, jak se vám otevírá mysl,“ píše Wim Hof v knize Ledový muž.