Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Proč mají ženy tajemství?

Ještě než namítnete, že tajemství mají přece i muži, něco si přiznejme: která z nás nemá kamarádku, co toho na nás ví víc než partner?

Lucie van Koten | 2. 09. 2023

Jitka s Kristýnou byly nerozlučné kamarádky od střední. Jitka obdivovala Kristýnu pro její neuvěřitelnou schopnost improvizace, správnou míru drzosti, která jí samotné chyběla, a talent dostat se tam, kam chtěla. Uměla všechno správně podat, přifouknout, přibarvit, případně jinak citově zabarvit. Díky tomu uměla Kristýna vše elegantně vyřešit a její život byl – aspoň v Jitčiných očích – zajímavý, zábavný, plný nepředvídatelných událostí a setkání. Kristýna rovněž dokázala zmírnit každou Jitčinu pochybnost, rozptýlit ji v těžkých chvilkách a dodat jí odvahu i nápad. Jejich letité přátelství skončilo ve chvíli, kdy Kristýna udělala tlustou čáru za svým tajným románkem, rozhodla se opustit milence a zůstat s manželem. Aby začala s čistým štítem, nechtěla v životě nikoho, kdo znal detaily o její aférce, a připomínal jí tak minulost. Jitka její tajemství sice nikdy neprozradila a neviděla důvod, proč by jí kamarádka neměla důvěřovat, nezbylo jí ale než se s rozhodnutím své „kamarádky“ smířit.

Mohlo by se vám líbit

Máte ve svém životě opravdovou kamarádku?

Už ve školce máme první kamarádku, které tajně špitáme svá tajemství. Jenže postupem času zjišťujeme, že mít po boku věrnou přítelkyni, je téměř nadlidský úkon. Tu do přátelského vztahu promluví závist, tu změna bydliště nebo názorová neshoda. Podle čeho tedy poznáme, že své starosti a radosti probíráme s opravdovou kamarádkou?
marianne.cz

Mezi námi holkami

Abychom správně porozuměli tajemství mezi ženami, musíme nejdřív plně pochopit ženské přátelství, které se většinou dost liší od toho mužského. Zatímco muži v konverzacích často kloužou po povrchu, my ženy dokážeme sdílet nejniternější pocity, které se často bojíme vyslovit nahlas i před sebou samými. Ke kamarádkám si vytváříme citové pouto podobně jako v partnerském vztahu, máme k nim plnou důvěru a záleží nám na jejich názoru. Vážíme si jich, čerpáme z jejich zkušeností a stejně jako si hodiny dokážeme povídat o malichernostech, nebojíme se ani těžkých a bolavých konverzací a otevírání traumatických témat. Ženy bývají v uchovávání tajemství oproti mužům velmi sofistikované a kreativní, mají spoustu témat, která probírají raději zase jen se ženami. Bývají to třeba vysoké útraty za důležité ženské radosti, rozmanité milenecké zkušenosti nebo třeba strategie, které na své muže rády používají, aby dosáhly svého,“ říká mediátorka Kateřina Bělková. Díky přátelství se podle ní učíme verbalizovat svá přání, své strachy, v těžkých chvílích umíme nabídnout pomocnou ruku leckdy rychleji a efektivněji než rodina.

Přiznejme si ale, že některé věci nechceme vyzradit ani nejbližším – jsou třeba příliš intimní nebo nám přijdou směšná a stydíme se za ně. „Mít tajemství může být důležité pro pocit bezpečí, pro jistý druh dobrodružství nebo třeba pro jen tak pro radost, že je něco jenom naše,“ říká Kateřina Bělková. A ač nám mohou naše malá tajemství připadat nicotná a nedůležitá, jedné otázce se nevyhneme: co říct, a co raději ne? Příklad: dejme tomu, že zjistíte, že manžel vaší dobré kamarádky má poměr s kolegyní z práce. Povíte o tom kamarádce, i s rizikem, že tím možná rozbijete její manželství, nebo nic neprozradíte s tím, že vám do toho nic není?

Mohlo by se vám líbit

Pomlouvat by se nemělo. Tak proč z toho lidé mají tak dobrý pocit a další benefity k tomu?

„Psst...už jste to slyšeli?“ Každý to někdy udělal. Předal šťavnatý drb nebo dychtivě poslouchal, když to dělal někdo jiný. A i když jste v tu chvíli nejspíš cítili pocit viny, pokračovali jste a možná pociťovali i jisté uspokojení. A jak vědci zjistili, má to i další výhody.
marianne.cz

Pravdu, nebo lež?

Dilemata spojená s tajemstvím řešili už velcí filozofové. Ve své popularizační knize o filozofii Keep it Together odkazuje současná francouzská filozofka Marie Robert na anglického myslitele z 19. století Johna Stuarta Milla, který ve svém díle Utilitarismus nabízí odpověď na otázku, kdy je lepší říct pravdu, a kdy ne. Mill byl velkým zastáncem otevřenosti: lži podle něj v každém vztahu jen snižují důvěru, a naopak zvyšují pocit nejistoty. Lež je podle něj ospravedlnitelná jen tehdy, když věci nejen usnadní, ale také skutečně pomůže druhému člověku. Vždy je třeba zhodnotit choulostivost situace a řídit se svědomím. S názorem anglického filozofa souhlasí i odbornice na mezilidské vztahy Kateřina Bělková: „Ve vztazích obecně je velmi hezké žít otevřeně. Opakované popírání a zamlčování věcí může vztahy značně zkomplikovat nedůvěrou nebo omezením intimity, v kamarádství zase mohou způsobovat odtažitost a odcizení.“

Když tajemství ubližuje

Jak to může dopadnout, když si člověk drží svá tajemství tam, kde by neměl, ukazuje příběh Veroniky. Bylo jí devět, když u maminky v prádelníku našla pohled z prázdnin od Honzy. Honza byl její strejda, nejezdil na návštěvu nijak pravidelně, zato s ním Veronika prožila každé prázdniny plno dobrodružství. Přijížděl se svou přítelkyní a s malou Verunkou hráli ty nejlepší hry. Devítiletá holčička přišla i s pohledem ubrečená za mámou do kuchyně. Chtěla vysvětlení. Psaní totiž začínalo oslovením: Ahoj, mami. Místo vysvětlení ale maminka pohled roztrhala a se slovy, že v prádelníku nemá co dělat, poslala Veroniku do dětského pokoje. To, že Honza nebyl žádný strejda, ale nevlastní bratr, matčin syn z prvního manželství, se tak dívka dozvěděla až v dospělosti. Stejně jako to, že její starší bratr, kterého celý život považovala za vlastního, je rovněž nevlastní. V tomto případě šlo o matčina syna z druhého manželství. Nakonec se ukázalo, že oba rodiče mají za sebou každý už dvě nevydařená manželství, z nichž má otec ještě syna, o kterého se nikdy nestaral. Jak jí později rodiče řekli, chtěli udělat za svými bývalými vztahy tlustou čáru. Než je však odsoudíme, zodpovězme si otázku, jestli my jsme ve všech svých vztazích naprosto upřímné. Znáte to: kdo jsi bez viny, první hoď kamenem…

Mohlo by se vám líbit

Studie odhalily 5 rozdílů v tom, jak se zamilovávají muži a ženy

Romantické filmy či literární díla nám v naprosté většině případů ukazují, že ženy jsou romantičtější a láska u nich hraje daleko větší roli než u mužů. Ale je to skutečně pravda? To bylo předmětem mnoha studií a závěry, k nimž došly, vás možná překvapí.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit