Všichni známe ten omamný pocit, kdy otevřeme internetové bankovnictví a zjistíme, že jsme opět v zelených číslech. Přišla výplata! Ještě tentýž den jsme ochotni dohnat všechny nákupní resty, svoláváme přátele na drahou večeři a vychutnáváme si pocit „boháčů“. Jenže znáte to: lehce nabyl, lehce pozbyl. O pár dnů později se vracíme do starých kolejí a opět důkladně promýšlíme každý nákup, každý kelímek kávy z kavárny i každou zastávku u benzinové pumpy. Kombinace finančního hýření a trvalých příkazů totiž způsobila, že nás opět svírá finanční tíseň. Nezbývá nic jiného, než utáhnout opasky a přečkat pár dnů do výplaty. Přečkat období, kdy je naše nálada pod psa, protože nás sužuje peněžní, nebo chcete-li finanční, blues.
Peněžní blues pod drobnohledem
Přiznejme si, že poslední dva roky s naším měsíčním rozpočtem pěkně zamávaly. Zvyšující se inflace, ceny energií i pohonných hmot na straně jedné a na straně druhé stále stejná výplata a udivený pohled zaměstnavatele, když ze sebe vykoktáme žádost o zvýšení mzdy. Suma sumárum nežijeme v jednoduché době. Bohužel, ještě stále máme v živé paměti dobu mnohem příznivější, během které jsme si žili jako hédonisti. A tak se málokdo dokáže vzdát předpandemického životního standardu, a málokdo si dokáže odpustit položky, které sice nejsou životně důležité, zato dokážou přinést radost, vzrušení nebo alespoň hřejivý pocit u srdce. Nemusíme snad ani zdůrazňovat, že právě tento přístup je cestou do pekla zvaného peněžní blues. „Měsíční peněžní blues je výsledkem kultury, kde mnozí z nás žijí od výplaty k výplatě, což nás nechává v nikdy nekončícím cyklu, který ovlivňuje jak naše finance, tak náš blahobyt,“ píše Leah Sinclair ve Stylist. Nemýlí se.
Ten frustrující pocit, který přichází zhruba dva týdny po výplatě a dva týdny před výplatou, dokáže člověku zkazit dny a připomenout mu, že v následujících týdnech bude opět šetřit každou korunu. Pokud by se tak nestalo, přišel by trest. V lepším případě by na sebe vzal podobu suchého rohlíku k večeři, v tom horším případě by šlo o obálku s červeným pruhem. A věříme, že druhou variantu nikdo z nás nechce zažít. Nedílnou součástí peněžního blues je také zpytování svědomí. Opravdu jsem si musel pořizovat nové boty? Bylo opravdu nutné, abych si objednávala ústřice se šampaňským? A nemohla jsem jít ke kadeřnici až příští měsíc? To je jenom zlomek otázek, které nám proběhnou během peněžního blues hlavou.