Dehydratace i rozpálená dlažba! Víte, co v letních měsících ohrožuje vašeho pejska?
Léto si chceme užívat plnými doušky, a tak není divu, že nám i na výletech dělají společnost čtyřnozí kamarádi. Bohužel čas od času zapomeneme na jejich pohodlí a nutíme pejsky dělat věci, které mohou ohrozit jejich zdraví.
Ať už se svým pejskem budete trávit léto na zahradě, nebo se chystáte na společnou dovolenou do kempu, mějte na paměti těchto šest základních rad.
1. Hydratace je základ
Dehydratace může dostihnout nejen lidi, ale také naše čtyřnohé kamarády. Pokud se tedy chystáte na výlet nebo procházku městem, nezapomeňte pro svého psíka připravit malou lahvičku s vodou a ideálně přibalte i cestovní misku. Obecně platí, že zdravý pes vypije zhruba 80 až 120 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti, avšak v horkých letních měsících se jeho spotřeba vody může zvýšit.
2. Dopolední procházky vyměňte za večerní
I v našich končinách zažíváme tropická léta, během kterých jsou dlažební kostky či asfaltové silnice nesnesitelně rozpálené. Jenže zatímco my se chráníme obuví, náš mazlíček žabky ani sandále nenosí. V ideálním případě omezte procházky v nejteplejších částech dne a raději se vydejte na noční vandr městem. Tímto rozhodnutím předejdete nejen popáleným packám, ale také možnému přehřátí nebo dehydrataci.
ČTĚTE TAKÉ: Tropické počasí a kočky: Co udělat, aby váš domácí mazlíček zvládl horké dny?
3. Stín, stín, stín
Nikdo nechce během léta sedět doma a sledovat filmy. Namísto toho rádi výletujeme, objevujeme nová místa nebo jezdíme na dovolené, a to v doprovodu našeho čtyřnohého kamaráda. Bohužel pejskové si neregulují tělesnou teplotu stejným způsobem jako lidé, a tak jim v horkých dnech může hrozit přehřátí. Ať už budete letní odpoledne trávit na zahradě nebo v kempu, ujistěte se, že pes má dostatek stínu a plnou misku s vodou.
ČTĚTE TAKÉ: 8 věcí, o kterých váš pes ví dřív než vy
4. Neignorujte známky přehřátí
Jak už bylo zmíněno, psi nemají potní žlázy rozložené po celém těle, a tak svou tělesnou teplotu regulují pouze lapáním po dechu. Jakmile tedy na slunci stráví více času, než je zdrávo, mohou bojovat s přehřátím organismu. To se projevuje vysokou teplotou, malátností, zvracením, únavou či překrvením sliznic. Pokud váš pes vykazuje známky přehřátí, ihned mu dejte napít a uložte ho na chladnější místo. Zároveň se radí, abyste mu tlapky a hlavu osprchovali studenou vodou. Následně sledujte pejskův zdravotní stav a v případě komplikací navštivte zvěrolékaře.
5. Osobní plavčík
Všichni předpokládáme, že pejskové umí plavat, a tak čtyřnohá stvoření necháváme nekontrolovaně pobíhat kolem bazénu nebo vodních ploch. Pravdou ale zůstává, že někteří psi plavat neumí, což následně může skončit tragédií. Pokud nevíte, jestli váš pes umí plavat, nenechávejte ho bez dozoru u vody. Případně můžete jeho plaveckou zdatnost vyzkoušet tak, že ho postupně budete do vody pokládat. Z jeho reakce jistě vycítíte, jestli s vodou bude kamarád, nebo se jí bude vyhýbat obloukem. Rozhodně ho ale do vody nenuťte násilím.
6. V autě jenom společně
Potřebujete si odběhnout na poštu? Chcete si koupit rychlé kafe na benzinové pumpě? Běžíte si pro zmrzlinu u krajnice? Ať už své auto zaparkujete z jakéhokoliv důvodu, nikdy v něm nenechte pejska samotného. I pětiminutová zastávka na benzínce se kvůli dlouhé frontě může protáhnout o dvacet minut, a tak se nevyplácí riskovat. Nezapomeňte, že kabina auta se v letních měsících může za pár minut vyhřát až na 60 stupňů Celsia.
ČTĚTE TAKÉ: Mokrý pes aneb 15 dokonalých zvířecích portrétů