4. Zaměřeno na zinek
Stopový prvek zinek je v těle potřebný k tomu, aby buňky imunitního systému mohly správně fungovat. "Existuje několik studií, které ukazují, že lidé s nízkým obsahem zinku jsou náchylnější k infekci," říká lékař LeComte pro Health. Zinek naleznete například v ústřicích, červeném mase, mořských plodech, fazolích a ořeších.
5. Omezte příjem alkoholu
Alkohol je nejen metlou lidstva, ale i imunitního systému. Podle lékaře LeComta alkohol dočasně zvyšuje počet bílých krvinek, které dokážou bojovat proti infekci. Neradujte se ale předčasně, neboť "při odbourávání alkoholu počet bílých krvinek klesá pod normál, a to nejméně po dobu pěti hodin," dodává lékař. Snažte se tedy alkohol ze svého života vyloučit, případně ho konzumujte s mírou.
6. Konzumujte probiotika
Ne nadarmo se říká, že naše zdraví začíná ve střevech. Střevní "dobré" bakterie, taktéž střevní mikrobiom či střevní mikroflóra, jsou pro naši imunitu klíčové, a tak bychom si je v těle měli hýčkat. Zkuste do svého jídelníčku zakomponovat fermentované potraviny, jako je například kimči, případně doplňky stravy, které jsou zaměřené na podporu střevní mikroflóry.
7. Nepodceňujte spánek
Rozečtená knížka, napínavý seriál i pracovní resty. Občas se holt stane, že usínáme v jednu hodinu ráno a probouzíme se po sedmé. Bohužel právě spánek je pro naši imunitu důležitý, a tak bychom ho neměli podceňovat.
Pokud jste dospělý člověk mezi 18 až 64 lety, pak byste si podle americké Národní nadace pro spánek měli dopřát 7 až 9 hodin v posteli. Starším lidem následně stačí pouze 7 až 8 hodin spánku. Nezapomeňte, že důležitá je i pravidelnost. Určete si tedy hodinu, ve kterou pravidelně budete chodit na kutě, a stejně tak se naučte ve stejnou hodinu vstávat.