Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Máte den blbec? 7 psychologických způsobů, jak si zlepšit náladu během náročného podzimu

Přestože je podzim obdobím, na které se spousta lidí těší, má tento čas i své stinné stránky. Spolu s ním často přichází také smutek, splín a stres. Abyste se nepropadla do deprese a špatné nálady, je dobré vědět, jak tyto myšlenky zvrátit a v mžiku negativní pocity změnit na radost a spokojenost. Osvojte si sedm způsobů, které vám pomohou překonat smutek a okamžitě vám zlepší náladu během náročného dne.

Když nastane podzim, často se vidíme v křesle zachumlaní pod dekou, jak čteme napínavou knihu, nebo sledujeme náš oblíbený film a popíjíme horký nápoj, zatímco do oken bubnují kapky deště. Také se těšíme na procházky parkem ve stylovém outfitu, kde listy stromů hrají všemi barvami a mezi nimi prosvítají sluneční paprsky. Jenže s podzimem nepřichází jen radost z teplého světla lampiček a lahodných krémových polévek, ale i nálada, která s radostí nemá nic společného.

Mohlo by se vám líbit

Životní inventura – Nečekejte na nový rok, začněte se měnit k lepšímu už na podzim

S každou změnou ročního období přichází nejen nové počasí, ale i nová energie, která vás může inspirovat k vnitřním změnám. Zatímco se příroda přizpůsobuje novým podmínkám, proč by se nemohl měnit i váš život? Nadcházející měsíce jsou ideálním obdobím k zamyšlení nad tím, co ve vašem životě stojí za vylepšení, co vás brzdí a co by vás mohlo posunout kupředu.
marianne.cz

Šeď sychravých dnů a náročného pracovního období mezi letními prázdninami a Vánoci s sebou přináší i velký stres, nepohodu, špatnou náladu a depresivní pocity. Z toho důvodu je potřeba vědět, co dělat, abychom si mohli kdykoliv, když nás přepadne splín, zlepšit náladu. Profesor psychologie z Claremont McKenna College, Ronald E. Riggio, přichází se strategiemi, díky kterým každodenní stres a špatnou náladu porazíte.

1. Nebojte se smát

Na rozdíl od malých dětí dospělí smích často potlačují. Přitom je vědecky dokázáno, že zvyšuje energii a zlepšuje náladu. Nebojte se rozesmát se na celé kolo, i když tím třeba vzbudíte pozornost. Smích, stejně jako jiné emoce, je nakažlivý, takže může pozitivně ovlivnit i ostatní. Jen si vzpomeňte na situaci, kdy jste viděla někoho se z plna hrdla smát, aniž byste věděla, o co jde, a začala se taky smát. Existuje i jóga smíchu, kde se lidé smějí doslova na povel. I když jim nejprve není do smíchu, mohou tím oklamat své tělo, které začne automaticky produkovat endorfiny.

Mohlo by se vám líbit

Tak trošku jiné cvičení aneb Už jste slyšeli o józe smíchu?

V posledních dnech nám do smíchu příliš není. Přesto bychom neměli na malé radosti a úsměv rezignovat. A s tím druhým nám může pomoci tzv. jóga smíchu!
marianne.cz

2. Projevujte vděčnost

Podle profesora Ronalda E. Riggio psychologické výzkumy potvrzují přínosy vyjadřování vděčnosti. Ať už oceňujeme to, co máme, nebo to, co pro nás někdo udělal, vděčnost rozhodně zlepšuje náladu. Naše mysl se totiž v tu chvíli zaměří na to pozitivní, co je v našem životě, a vytěsní tak stresující záležitosti, které tíží naši mysl. Pokud budete vyjadřovat vděčnost někomu, kdo pro vás něco udělal, zlepšíte náladu nejen sobě, ale i druhému člověku. A to rozhodně stojí za to. Když si uvědomíte, že jsou k sobě lidé vstřícní a vzájemně to dokážou ocenit, zahřeje vás to u srdce i v chladném a sychravém podzimním počasí.

3. Spočítejte pozitivní věci ve svém životě

Lidé mají tendenci vnímat převážně to špatné, co se jim právě děje, a všechny dobré věci, které jsou v jejich životě v pořádku, upozadí. To může vést k beznaději a pocitu méněcennosti. Jakmile vás přepadne stres a špatná nálada, zastavte se na chvíli a snažte se napočítat co nejvíc věcí, ze kterých máte v životě radost. Můžou to být milující partner, šikovné děti, věrní přátelé... Stejně tak je dobré zařadit do seznamu i menší radosti, jako jsou třeba nové boty koupené ve slevě, pochvala od kolegy, povedená svíčková nebo to, že se vám podařilo vymyslet skvělý dárek pro mámu k Vánocům.

Mohlo by se vám líbit

Chcete lepší život? Pak hledejte radost v maličkostech

Nemusíte mít na kontě miliony, abyste se cítili šťastně a spokojeně.
marianne.cz

4. Dejte si pauzu

Dát si malou přestávku a uniknout alespoň na chvíli každodennímu shonu může výrazně snížit stres. Vyrazte na výlet, zajděte do kina nebo do divadla, sedněte si do kavárny a přečtěte si alespoň tři kapitoly rozečtené knížky, dopřejte si relaxační masáž, zajděte do sauny nebo si dejte do těla v posilovně. Je ale potřeba dát si pauzu nejen fyzicky, ale i psychicky. To znamená, že když se rozhodnete pro pauzu od shonu, není dovoleno myslet na to, co ještě musíte stihnout a v čem máte resty. Vypněte hlavu, myslete pouze na pěkné věci a přemýšlení nad důležitým emailem klientovi, blížícím se deadlinem nebo docházející pastou na zuby nechte na později.

5. Navštivte někoho, kdo vás potřebuje

Podpora přátel a rodiny je důležitá. Především, potýkají-li se s nemocí či mají těžké období. Projevit o ně zájem, nabídnout pomoc nebo rovnou bez ptaní přiložit ruku k dílu vám zlepší náladu, stejně jako jim. Dobrý pocit z toho, že jste někomu udělala radost, byť jen svou přítomností, je k nezaplacení. Navíc mohou taková gesta posílit vzájemnou blízkost. Pocit sounáležitosti je během chmurných dnů velmi nápomocný.

Mohlo by se vám líbit

6 drobných změn, díky kterým bude váš život šťastnější

Věděli jste, že na 20. března připadá Světový den štěstí? Pokud vám právě není dvakrát do smíchu, pak pro vás máme šest jednoduchých způsobů, díky kterým budete šťastnější.
marianne.cz

6. Buďte se svými milovanými

Není nic lepšího než strávit pozitivně naladěný čas s někým, koho milujete. Ať už je to romantická večeře s partnerem, výlet s dětmi, rodinný nedělní oběd nebo zábavná aktivita se sourozencem či nejlepšími přáteli. Tyto intenzivní chvíle posilují vztahy a přinášejí pozitivní okamžiky, které nejenže zlepší náladu, ale slouží pak i jako vzpomínky, kterými si pomáháme v těžkých chvílích. Pokud máte špatný den, pokuste se ho napravit přítomností lidí, kteří vám dodávají pocit pohody, klidu a bezpečí.

7. Udělejte něco pěkného pro cizí lidi

Sama si moc dobře uvědomuji, že pomoci někomu blízkému je skvělé, ale udělat nezištně radost cizímu člověku funguje na spravení nálady obou zúčastněných stejně dobře. Navíc se nemusí jednat o žádné velké gesto nebo finančně nákladnou výpomoc. Zahřát u srdce může i drobná maličkost a radost z ní pak mají oba. Když například vidíte někoho, kdo nemá minci na nákupní vozík a dáte mu svůj žeton. Překvapení a vděčnost, které se odrážely paní v očích, mě naplnila hřejivou radostí a vykouzlila úsměv na tváři. Na druhou stranu nikdy nezapomenu na chvíle, kdy mi někdo cizí jen tak pochválil outfit, když mě míjel na ulici. Obyčejnou větou mi udělá radost a může být spokojený, že jedné ženě zlepšil den.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jako žába ve vařící vodě: Jak se vymanit z toxického vztahu s narcistou?

Jako žába ve vařící vodě: Jak se vymanit z toxického vztahu s narcistou?

Životní styl
Zatočte s podzimními chmury: Osvědčené tipy, jak si udržet dobrou náladu v deštivém počasí

Zatočte s podzimními chmury: Osvědčené tipy, jak si udržet dobrou náladu v deštivém počasí

Životní styl
Jedna fráze, která dokáže zničit vztah. I když ji tak nemyslíme, může napáchat mnoho škod

Jedna fráze, která dokáže zničit vztah. I když ji tak nemyslíme, může napáchat mnoho škod

Životní styl
Životní inventura: Nečekejte na nový rok, začněte se měnit k lepšímu už na podzim

Životní inventura: Nečekejte na nový rok, začněte se měnit k lepšímu už na podzim