Symbolika změny
Toliko tedy malý exkurz k tomu, proč je pro nás svatba důvodem ke změně příjmení a proč si nejčastěji ženy berou příjmení svého muže. Jenže je rok 2021 a výnosy císaře pána z roku 1786, natož pak právní principy staré Anglie, nás už tolik trápit nemusí. Stejně tak nás už čím dál méně trápí společenské zvyklosti a předpoklady. A tak přichází čas na naše vlastní významy, které příjmení a symbolice sňatku dáváme my sami. A i když stále spousta párů vnímá za automatické, že žena si bere příjmení svého manžela, někteří lidé to už tak samozřejmě nevnímají. To může vyvolávat spory nejen v rámci páru, ale i s jeho okolím. Navíc v době, kdy se polovina manželství rozpadá, jsou diskuse o automatickém přebírání příjmení manželů dvojnásob opodstatněné. Pokud na zažité pravidlo přistoupíme, půlka z nás se dostane do situace, kdy nosíme jméno člověka, s nímž nás obvykle pojí dítě či děti a minulost, ale už nic víc. Takže se po rozvodu ocitneme na rozcestí – jaké příjmení si vybrat?
Jak bylo řečeno, díky Josefu II. dostáváme v Česku příjmení po otci. Naše příjmení je tak přímým pojítkem k otci a také jeho rodině – dědovi, pradědovi, ale také ke strýci, dětem strýce atd. To samo o sobě je mimochodem pro řadu lidí, bez ohledu na pohlaví, velmi dobrým důvodem pro změnu příjmení. Vnímají to jako symbolické odstřižení se od otce, kterého – ať už z jakéhokoli důvodu – třeba úplně nemají v lásce. Často se tak děje zejména u dětí z rozvedených rodin, kde otec rodinu opustil za bouřlivých okolností nebo kde byl otec tyran. Změna příjmení si však může zachovávat i původní „anglický charakter“ – jeden ze snoubenců přijme příjmení toho druhého, protože se mu tím symbolicky vydává, aby oba splynuli v jeden rod. V křesťanských svazcích to přitom není pouze symbolické. Doslova se při nich totiž pronáší: „Já odevzdávám se Tobě“.
Jedno příjmení, nebo dvě?
Někdy chtějí udělat tlustou čáru za svými rodinami oba partneři. Ne vždy to musí být kvůli tomu, že by své rodiče nejraději nikdy neviděli. Občas je to symbolická snaha přetrhnout roky se táhnoucí příkoří, někdy zase hraje větší roli sňatek v praslovanském významu – počátek nového rodu. Společné příjmení přitom skutečně může být zcela jiné, než má snoubenec a snoubenka. Tuto variantu však lidé volí zřídka. Stále populárnější je také zachování obou příjmení najednou. Obvykle to dělají ženy, které tím symbolicky vyjadřují, že sice budou budovat, dle výnosu Josefa II., manželovu linii, ale že zůstávají věrny i své původní rodině.
Stává se však, že i muž přijme druhé příjmení své manželky. Byť příjmení pak mají oba ve finále stejná, muž tím mnohdy dává najevo nejen svůj respekt ke své nastávající, ale i jejímu rodu a otci. Jsou i páry, pro které změna příjmení nepřichází v úvahu. Svatba je pro ně především rituálním anebo právním spojením jejich cest, avšak své příjmení si chtějí zachovat. Nejčastěji to dělají slavní a známí lidé, čistě z pracovních důvodů. Stejně tak to může být však symbolem hrdosti na svůj původ. Dětem pak dají třeba příjmení jednoho z rodičů, nebo rovnou obě příjmení. Tento ne zcela obvyklý krok přitom připomíná české předhabsburské zvyklosti, však Jan Lucemburský měl také za ženu Elišku Přemyslovnu.
Jak to udělat „správně“?
Možná vás napadá otázka, jak to s příjmením máte při svatbě udělat vy. Odpověď je jednoduchá – přesně tak, jak to cítíte a jak se oba domluvíte. Však vy sami nejlépe víte, jaký pro vás má svatba osobní význam – jak moc je pro vás tento obřad v praslovanském významu sňatkem neboli počátkem něčeho zcela nového.