Proč si jsou partneři častokrát tak podobní?
Je to velice zvláštní, ale lidé, kteří jsou spolu v romantickém vztahu, mohou někdy vypadat téměř jako sourozenci. Důvodů existuje z psychologického hlediska mnoho. Podle Psychology Today může být na vině to, že si obvykle volí automaticky lidi stejné rasy a celkově ze stejného prostředí, s čímž souvisí i efekt známosti, tedy že hledají v tom druhém podněty, které už znají. Podle nových studií je za tím ale i něco docela jiného.
Podle letošní studie z australské University of Queensland tkví tajemství ve tvaru obličeje. Vědci realizovali experiment, v němž sledovali 682 lidí při vzájemných interakcích při aktivitách podobných takzvanému speed datingu. Účastníci následně vždy vyplňovali dotazník týkající se přitažlivost a celkově vzájemného působení na sebe s druhým člověkem. A jak se ukázalo, jako přitažlivější a vlídnější vnímali osoby, s nimiž sdíleli podobné rysy v obličeji. Podle závěru studie v nich tyto protějšky vyvolávali pocit spřízněnosti a cítili se s nimi celkově více komfortně. Což je to, kde romantické vztahy obvykle začínají.
Tato studie přitom není jediná, která k těmto závěrům došla. Již v roce 2004 jeden výzkum naznačil, že partneři mají podobné obličeje. V roce 2020 na to bylo znovu poukázáno u dlouhodobých párů. Vždy se ovšem jednalo pouze o zmínku v rámci výzkumu zaměřeného na jinou problematiku. V daném australském výzkumu se vědci prvně zaměřili specifiky na přitažlivost a rysy obličeje.
Pokud vás tedy vaše vzhledová podobnost s vaším partnerem děsí, nyní již víte, že si s tím nemusíte dělat starosti. Vlastně se jedná o dobré znamení.